West Village Rzeszów
West Village Rzeszów
Producenci
Atlas
Klejenie płytek-z fugą czy na styk?

Klejenie płytek-z fugą czy na styk?

Zainteresowanie bezfugowym klejeniem płytek ceramicznych jest coraz większe. Technologia ta ma zapewnić uzyskanie dużej, maksymalnie równej i jednorodnej płaszczyzny. Warto jednak przyjrzeć się bliżej tej technologii, bo zastosowanie jej może okazać się ryzykowne.

Technologia bezfugowego przyklejania płytek – na styk – jest możliwa, ale w praktyce stosowana może być jedynie przy płytkach rektyfikowanych, czyli takich, których krawędzie poddawane są mechanicznemu frezowaniu, dzięki czemu można uzyskać płytki o ściśle określonym wymiarze (? 0.2 mm). Obróbce takiej można poddać zarówno płytki ścienne, jak i podłogowe. A w założeniu, wszystko po to, aby wykonać taką okładzinę ceramiczną, w której płytki przylegają jedna do drugiej. Ma to optycznie dać efekt płaskiej i jednorodnej płaszczyzny. 

fot.Shutterstock
Zawsze spoina
Boki płytek przy rektyfikacji przycinane są pod kątem większym niż 90° w stosunku do górnej płaszczyzny płytki. Ma to na celu zabezpieczenie górnych krawędzi płytki przed możliwością wyszczerbienia. Takie przycinanie determinuje jednakże istnienie niewielkiej szczeliny, która zamiast zaprawą, wypełnia się mikroodłamkami materiału z krawędzi płytki, a podczas codziennej eksploatacji – brudem, tłuszczem, pyłem, roztoczami, itp. Tak więc, mimo że technika cięcia pozwala na układanie płytek rektyfikowanych bez spoin, to nawet ich producenci zalecają stosowanie przynajmniej 1 lub 2 mm fugi. Związane jest to z rozszerzalnością cieplną płytek i konieczną kompensacją naprężeń podłoża. Problem ten występuje szczególnie przy dużych rozmiarach płyt. Trzeba pamiętać, że zjawiska te występują niezależnie od rodzaju podłoża, nie wyłączając najczęściej stosowanego betonu. Dlatego właśnie, zawsze należy stosować choćby minimalne spoiny, bo określenie ”układanie bezfugowe” jest określeniem umownym. Fugi, przejmując naprężenia powstałe na powierzchni okładziny, umożliwiają płytkom bezpieczne, w określonym zakresie, odkształcanie, dzięki czemu te nie pękają i trwale przylegają do podłoża. Chroniąc przed przenikaniem wody i brudu do wnętrza spoiny, ułatwiają utrzymanie okładziny ceramicznej w czystości. Zabezpieczają też w istotny sposób brzegi płytek przed uszkodzeniami mechanicznymi.
 
fot.Shutterstock
Specjalistyczne zaprawy
Sposób przyklejania płytek rektyfikowanych jest w gruncie rzeczy taki sam, jak tradycyjnych. To nie rektyfikacja decyduje o rodzaju zaprawy. Wybór zaprawy zależy od rodzaju płytki, poziomu jej nasiąkliwości wodnej, miejsca aplikacji (wewnątrz, na zewnątrz) rodzaju podłoża oraz wielkości płytki. Najczęściej zaleca się użycie specjalistyczych zapraw o zwiększonej elastyczności (C2). Na szczególną uwagę zasługują kleje Atlas Plus oraz Atlas PROgres Elastyk, Atlas Mega Plus czy do dużych płytek gresowych Atlas PROgres Mega.
 
W przypadku klejenia płytek, mogących ulegać przebarwieniom w kontakcie z cementem szarym, należy użyć klejów Atlas Plus Biały lub Atlas PROgres Standard Biały, Atlas PROgres Mega Biały produkowanych na bazie cementu białego. Dla zewnętrznych zastosowań niezwykle istotne jest, żeby pomiędzy warstwą podłoża a płytkami nie było wolnej przestrzeni, którą mogłaby wypełnić woda. W tym celu, klejem pokrywamy całkowicie zarówno podłoże, jak i spody płytek lub stosujemy kleje o właściwościach tiksotropowych (Mega Plus czy rodzina PROgres Mega). Zawsze należy pamiętać o identyfikacji dylatacji konstrukcyjnych i roboczych i wypełnieniu ich trwale elastycznymi spoinami np. Atlas Silton Artis. Spoiny między płytkami wypełniamy np. Fugą Atlas Artis lub Fugą Epoksydową Atlas Artis, rezygnując w praktyce z ryzykownej technologii bezfugowego klejenia płytek.
 
EKSPERT RADZI
Krzysztof Milczarek, Grupa Atlas
 
Do miejsc szczególnych
W miejscach szczególnie narażonych na działanie szkodliwych czynników, np. stałe zawilgocenie i agresywne środowisko chemiczne, powinno się stosować zaprawy epoksydowe. Uzyskuje się z nich spoiny o dużej odporności na czynniki agresywne, takie jak kwasy i silne środki czyszczące. Są one również wytrzymałe na obciążenia mechaniczne. Zaprawą o takich właściwościach jest dwuskładnikowa Fuga Epoksydowa Atlas Artis. Świetnie nadaje się do mleczarni, rzeźni, laboratoriów. Fuga ta jest również odporna na wodę i czynniki biologiczne, dlatego może być stosowana do spoinowania okładzin w kabinach prysznicowych, basenach, pralniach.
autor: Krzysztof Milczarek
źródło: media,portal-prasowy.pl,Atlas
Oceń:
Podziel się:
ComplexHouse
Zobacz także
Jak podkreślić piękno ceglanej ściany?

Jak podkreślić piękno ceglanej ściany?

Gdy zaczynamy pracę nad remontem domu, mieszkania czy nawet pomieszczenia gospodarczego, gdzie cechą charakterystyczną okazują się nieregularne mury i uwidocznione, ceglane fragmenty czy nawet całe powierzchnie ścian, niekoniecznie wskazane jest podejmowanie decyzji w sprawie naprawiania ścian "na gładko". Poszarpane, podniszczone, kruszące się mury także mogą wnosić wiele uroku i ciekawego wrażenia do przestrzeni aranżowanej na dowolny obiekt mieszkalny. Pokrywanie wszystkiego od razu grubą warstwą tynku i szpachlowanie "na gładko" wydaje się w tej sytuacji dużym uproszczeniem i działaniem na wskroś schematycznym.

Jak zamontować naklejki ścienne?

Jak zamontować naklejki ścienne?

Naklejki na ścianę są epokowym wynalazkiem francuskich projektantów. Dlaczego epokowym? Ano dlatego, że jest to genialne rozwiązanie do odświeżenia wnętrza mieszkania i to bez dużych nakładów finansowych (koszta są naprawdę znikome), bez dużego wysiłku czy ogromnej straty czasu. Naklejać wlepki może praktycznie każdy z nas. Każdy może tego dokonać samodzielnie, a ponieważ cały proces trwa od pół godziny, to jest to wyjątkowo szybkie zadanie.

Urządzamy mieszkanie dla singla

Urządzamy mieszkanie dla singla

Przy wchodzeniu w dorosłość i stawianiu pierwszych kroków ku stabilizacji, zaczynamy szukać własnego „M”. Często jeszcze bez zobowiązań i planów, decydujemy się na wybór kawalerki jako pierwszej, całkowicie swojej przestrzeni. Jak urządzić ją praktycznie i oryginalnie, jeśli ogranicza nas metraż?

Małe pomieszczenie i dużo dokumentów - czyli urządzamy mini gabinet w niewielkim mieszkaniu.

Małe pomieszczenie i dużo dokumentów - czyli urządzamy mini gabinet w niewielkim mieszkaniu.

Miejsce do pracy jest potrzebne niezależnie od metrażu domu czy mieszkania. Jak poradzić sobie z wydzieleniem odpowiedniego miejsca na biurko i szafki do przechowywania wszystkich niezbędnych pism, umów oraz dokumentów? Na to oraz inne pytania odpowiedzą polscy specjaliści z branży wnętrzarskiej współpracujący z platformą Homebook.pl (www.homebook.pl).

Najwyższe na rynku – rozwiązania nie tylko do kamienic

Najwyższe na rynku – rozwiązania nie tylko do kamienic

Choć często zniszczone i zaniedbane, pozostają jednymi z bardziej atrakcyjnych przestrzeni mieszkalnych. Przestronne pokoje i wysokie ściany to większy komfort oraz dodatkowe możliwości aranżacyjne, nieosiągalne w ciasnych, niskich wnętrzach nowoczesnych blokowisk.

Krok po kroku
Montaż płyt gipsowo-kartonowych

Montaż płyt gipsowo-kartonowych

Montaż ścian z płyt kartonowo-gipsowych jest łatwy. Zobacz sam ...

Montaż za pomocą kołków rozporowych

Montaż za pomocą kołków rozporowych

Montaż półek, szafek, dekoracji ściennych czy innych elementów wystroju pomieszczeń za pomocą kołków rozporowych nie wydaje się zadaniem trudnym.

Gruntowanie powierzchni

Gruntowanie powierzchni

Gruntowanie powierzchni ma znaczenie, obniża chłonność i ogranicza koszty. To nic trudnego...

Reklama
Tralbet - dekoracyjne płyty betonowe
Reklama
Tralbet - dekoracyjne płyty betonowe
Galerie & filmy
Montaż dekoracyjnych płyt betonowych - Tralbet.pl
Montaż dekoracyjnych płyt betonowych - Tralbet.pl

Prezentacja montażu dekoracyjnych płyt betonowych na ścianie w kilku prostych krokach.

Montaż systemu kominowego CJ Blok
Montaż systemu kominowego CJ Blok

Film instruktażowy dotyczący montażu systemu kominowego ceramicznego suchy standard SKC-C (s) CJ Blok

Poradnik-montaż podłogi deska barlinecka
Poradnik-montaż podłogi deska barlinecka

Film instruktażowy pokazujący montaż deski trójwarstwowej na swojej podłodze. System bezklejowy tzw. pływający na zamki typu click. Lub przyklejane do podłoża za pomocą kleju. Dodatkowo pokazane jest jak montować listwy dylatacyjne, listwy przypodłogowe, jak pielęgnować podłogę i jak o nią dbać. Również jak zamontować na ogrzewaniu podłogowym. Zapraszamy do zapoznania się jak montować deskę barlinecką by nasza podłoga była idealna.

Instalacja ogrzewania podłogowego
Instalacja ogrzewania podłogowego

Instalacja ogrzewania podłogowego wyposażona w termostatyczną grupę mieszającą GM40 oraz rozdzielacz RZP wyposażony w: przepływomierze, by-pass bezpieczeństwa oraz głowice termoelektryczne połączone z regulatorem temperatury firmy FERRO.

Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I
Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I

Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I

Znajdź firmę
branża
województwo
miasto
nazwa firmy