West Village Rzeszów
West Village Rzeszów
Producenci
Sopro
Atlas
Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytania lub wątpliwości, skorzystaj z możliwości zadania pytania bezpośrednio ekspertowi firmy. Gwarantujemy odpowiedź na Twoje pytanie w ciągu klilku dni.

Anatomia podłogi.

Anatomia podłogi.

W rozumieniu potocznym podłoga to synonim posadzki – efektownej, ostatniej warstwy konstrukcji dość złożonej, czyli podłogi właśnie. Warto więc przyjrzeć się podłodze gruntownie – od gruntu począwszy, poprzez kolejne jej warstwy, na posadzce kończąc.

 

Podkład podłogowy może
być nośnikiem instalacji
grzewczej.Fot.Atlas
Podłoże, na którym spoczywa podłoga, ma za zadanie przejmować działające na nią obciążenia statyczne i dynamiczne oraz przenosić je na grunt. Bezpośrednio, gdy podłożem jest właśnie grunt, lub pośrednio, gdy stanowi je podłoże betonowe na gruncie albo konstrukcja stropu.
 
Sucho wszędzie, cicho wszędzie
Pierwszą warstwą, jaką układa się na podłożu, jest izolacja przeciwwilgociowa. W przypadku podłóg znajdujących się nad tzw. pomieszczeniami mokrymi (kuchniami, łazienkami, pralniami) stosuje się izolację paroszczelną, chroniącą przed przenikaniem pary wodnej. W zależności od rodzaju występującej w pomieszczeniach wilgoci, wykonuje się izolacje jedno- lub kilkuwarstwowe. Jako materiał izolujący stosuje się zazwyczaj folię polietylenową lub poliuretanową, papier powlekany tworzywem sztucznym lub nasączony bitumem, warstwy papy asfaltowej na lepiku lub powłoki z mas asfaltowych. W pomieszczeniach szczególnie narażonych na działanie wilgoci powinno się naroża na całym obwodzie ścian zaizolować taśmami uszczelniającymi, a całą powierzchnię dwukrotnie pomalować elastyczną wodoszczelną folią w płynie Atlas Woder E.
W budynkach mieszkalnych trzeba zadbać o izolację termiczną i akustyczną. Pierwszą z nich wykonuje się, gdy zachodzi konieczność ochrony przegród poziomych budynku przed stratami ciepła i oziębianiem się podłóg. Izolacja akustyczna ma poprawić dźwiękochłonność podłogi, np. na stropach międzypiętrowych o lżejszej konstrukcji. Jako tego rodzaju izolacje stosuje się zwykle jeden rodzaj materiałów o lekkiej i porowatej strukturze – odpowiednią odmianę styropianu (zwyczajny nie sprawdzi się jako izolacja akustyczna), płyty z wełny mineralnej; mogą to być też płyty pilśniowe porowate, płyty i maty z włókien szklanych, wiórowo-cementowe, trociny, wióry itp. 
Izolację należy zabezpieczyć przed działaniem wody zawartej w świeżej zaprawie. Taki wpływ może spowodować pogorszenie właściwości izolacyjnych. Jako warstwę ochronną stosuje się najczęściej jedną warstwę folii PE grubości 0,1 mm lub papieru powlekanego tworzywem sztucznym. 
 
Fot.Shutterstock
Wszystkie siły na podkład
Kluczową rolę w przypadku podłogi pełni podkład podłogowy. To dzięki niemu powierzchnia podłogi jest nośna (zdolna wytrzymać należyte obciążenia), w pełni równa i całkowicie pozioma. Chroni on również przed uszkodzeniem opisane już izolacje. W konstrukcji podłóg z ogrzewaniem podłogowym (wodnym lub elektrycznym) stanowi też nośnik instalacji grzewczej jako tzw. płyta grzewcza. 
Najczęściej mamy do czynienia z podkładami wylewanymi: anhydrytowymi – np. Atlas Sam 150 lub Atlas Sam 200, cementowymi – np. podkład Atlas Postar 20, samorozlewna posadzka Atlas Postar 100 lub Posadzka Cementowa Atlas bądź cementowymi z dodatkiem żywic syntetycznych.
Drugą kategorią są podkłady suche: deski lub różnego rodzaju płyty – wiórowe, gipsowo-kartonowe, gipsowo-włóknowe i cementowo-włóknowe. Takie podkłady stanowią mniejsze obciążenie dla stropów niż wylewki. Nadają się zarówno na podłoże drewniane (na legary), jak i na betonowe. Umożliwiają położenie każdego rodzaju posadzki. Dla zapewnienia stabilności podłogi płyty układa się w dwóch warstwach. Można też się zaopatrzyć w gotowe płyty podwójne. W pomieszczeniach narażonych na bardzo duże obciążenia, np. w kuchni, można położyć nawet trzy warstwy. Dostępne są też płyty gipsowo-włóknowe z przyklejoną od spodu warstwą materiału izolacyjnego – wełny mineralnej lub polistyrenu.
Wylewki najwygodniej przygotować, stosując gotowe suche zaprawy do wymieszania z wodą. Przydadzą się tu wspomniane zaprawy Atlas Sam, charakteryzuje je bowiem zdolność do samopoziomowania, co zapewni samoistne wyrównanie podłogi. Można wylewać je mechanicznie, a na małych obszarach możliwe jest wyrabianie i wylewanie ręcznie. Planując wykorzystanie masy samopoziomującej, należy przestrzegać zakresu grubości warstwy, określonego przez jej producenta
W przypadku podkładów cementowych, praktyczną propozycją jest Atlas Postar 100. To zaprawa samorozlewna, do stosowania zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz, np. na tarasach: jej konsystencja gwarantuje łatwe wylanie, równomierne rozprowadzenie i zachowanie powierzchni maksymalnie równej. Sprawdza się jako podkład i jako warstwa ostateczna.
 
Fot.Atlas
Gładko i na poziomie
Żeby podkładowi podłogowemu nadać odpowiednią gładkość, wykonuje się warstwę wygładzającą. Szczególnie istotna będzie w przypadku planowanego wykończenia podłogi wykładzinami cienkowarstwowymi. Wykonanie jej niezbędne jest przeważnie w przypadku podkładów tradycyjnych – z betonu lub zaprawy cementowej. Przy podkładach podłogowych z mas samopoziomujących warstwa ta może nie być konieczna. Do jej wykonania służą zaprawy cementowe (np. Atlas Terplan N lub Atlas Terplan R) bądź anhydrytowe Atlas Sam 55 i Atlas Sam 100 lub masy szpachlowe na bazie gipsu wolnowiążącego, zwykle ze zdolnością do samopoziomowania. Zaprawy Terplan, stanowiące mieszankę spoiw mineralnych, wypełniaczy i modyfikatorów nowej generacji, umożliwiają ręczne lub maszynowe (Terplan R) wyrównywanie istniejącego podłoża pod wykładziny podłogowe, dywanowe, parkiet, panele podłogowe, a także pod terakotę i kamień, czy pod naturalny marmur.
 
 
Posadzka, czyli wykończenie.
Posadzka ma być użyteczna i estetyczna. Istotne jest, by była odporna na uszkodzenia, w miarę długowieczna, a zarazem łatwa w czyszczeniu i konserwacji. To podstawa, reszta zaś to kwestia gustu. Rynek podsuwa wiele rozwiązań. Do dyspozycji są:
- materiały naturalne – parkiety, deszczułki, deski jednorodne i warstwowo klejone, wykładziny z korka i kauczuku naturalnego, panele podłogowe itp. 
- tworzywa sztuczne – posadzki i wykładziny z PVC, wykładziny dywanowe, gumowe, z kauczuku syntetycznego, a także bezspoinowe z kompozycji żywiczno-mineralnych, poliuretanowych itp. 
- materiały mineralne – terakota, gres, klinkier i lastryko, marmury i inny kamień, a w pomieszczeniach gospodarczych zaprawy cementowe, betonowe itp.
 
Ze względów estetycznych warto posadzkę, kolorem lub fakturą, skomponować z otoczeniem. Niech – na zasadzie harmonii lub kontrastu – współgra ze ścianami, oprawą okien i drzwi. W niskich pomieszczeniach lepiej sprawdzi się posadzka jasna, w wysokich, o dobrym oświetleniu, elegancko zaprezentuje się ciemna. To podstawa, ale pole dla inwencji projektantów jest ogromne.
EKSPERT RADZI
Jacek Ciasnocha, GRUPA ATLAS
 
Kiedy czas nagli
W celu szybkiej naprawy podłoża z betonu lub żelbetu, warto zastosować szybkotwardniejącą zaprawę Atlas Ten-10. Bezpośrednio przed jej użyciem podłoże trzeba oczyścić, zwilżyć wodą i pokryć warstwą kontaktową, która umożliwi połączenie cienkiej warstwy zaprawy Ten-10 z istniejącym podłożem. Warstwę kontaktową uzyskamy poprzez rozrobienie 10 kilogramów Atlasa Ten-10 z 1,8 litra wody oraz 0,9 litra Emulsji Elastycznej Atlas. Właściwą warstwę zaprawy należy nanieść bezpośrednio po nałożeniu warstwy kontaktowej. Przy optymalnych warunkach schnięcia, po tej podłodze stąpać będzie można już po 3 godzinach.
Bywa, że naprawy wymaga podłoga cementowa. Tu użyteczna jest Posadzka Cementowa Atlas: gotowa sucha masa, wymagająca jedynie zmieszania z wodą. Wylać ją można łatwo i szybko, a ma dużą wytrzymałość. Dzięki temu dobrze nadaje się do wzmacniania już istniejących podłóg. 
Jeśli pomieszczenia z remontowaną podłogą nie da się na dłużej wyłączyć z eksploatacji, odpowiednie będzie zastosowanie podkładu Atlas Postar 20. To zaprawa szybkoschnąca, prace okładzinowe na niej można rozpocząć już po 5-6 dniach, a nie jak w przypadku innych podkładów, po kilku tygodniach.
 
 

 
 
autor: Jacek Ciasnocha,Atlas
źródło: media,Portal-Prasowy.pl,Atlas
Oceń:
Podziel się:
ComplexHouse
Zobacz także
Na temat posadzek przemysłowych nie padło jeszcze ostatnie słowo

Na temat posadzek przemysłowych nie padło jeszcze ostatnie słowo

Pomysł jest wykorzystywany od wielu lat, dziesięcioleci, a nawet wieków. Jednak nowoczesne posadzki przemysłowe zyskały nową jakość. Nową jakość i otoczenie. Wprowadzane ulepszenia materiałowe w połączeniu z pomysłowym designem dały nowe możliwości. Posadzki przemysłowe betonowe technologia wykonania i stworzony wyraz artystyczny idą tutaj w parze, a posadzki trafiły z hal produkcyjnych do budynków mieszkalnych.

Urządzamy mieszkanie dla singla

Urządzamy mieszkanie dla singla

Przy wchodzeniu w dorosłość i stawianiu pierwszych kroków ku stabilizacji, zaczynamy szukać własnego „M”. Często jeszcze bez zobowiązań i planów, decydujemy się na wybór kawalerki jako pierwszej, całkowicie swojej przestrzeni. Jak urządzić ją praktycznie i oryginalnie, jeśli ogranicza nas metraż?

Małe pomieszczenie i dużo dokumentów - czyli urządzamy mini gabinet w niewielkim mieszkaniu.

Małe pomieszczenie i dużo dokumentów - czyli urządzamy mini gabinet w niewielkim mieszkaniu.

Miejsce do pracy jest potrzebne niezależnie od metrażu domu czy mieszkania. Jak poradzić sobie z wydzieleniem odpowiedniego miejsca na biurko i szafki do przechowywania wszystkich niezbędnych pism, umów oraz dokumentów? Na to oraz inne pytania odpowiedzą polscy specjaliści z branży wnętrzarskiej współpracujący z platformą Homebook.pl (www.homebook.pl).

Dekalog porad-jak dobrać panele podłogowe.

Dekalog porad-jak dobrać panele podłogowe.

Nie zaczynaj od podłogi! - to tytuł pierwszej ze wskazówek otwierających dekalog pierwszego poradnika dotyczącego wyboru paneli podłogowych opracowanego przez specjalistów na co dzień zajmujących się ich produkcją.

Beton we wnętrzach

Beton we wnętrzach

Beton - zestawiany najczęściej z industrialem i chłodnymi wnętrzami. Niesłusznie traktowany jako surowy i bardzo wymagający element dekoracyjny. Czy wnętrzarski twardziel, jakim jest beton, może posiadać cieplejsze oblicze? Na to pytanie odpowiedzą eksperci współpracujący z platformą Homebook.pl.

Krok po kroku
Gruntowanie powierzchni

Gruntowanie powierzchni

Gruntowanie powierzchni ma znaczenie, obniża chłonność i ogranicza koszty. To nic trudnego...

Lakierownaie parkietu

Lakierownaie parkietu

Nadaj swemu drewnu błysk i szyk...

Układanie terakoty

Układanie terakoty

Praktyczne ABC układania płytek podłogowych...

Reklama
Tralbet - dekoracyjne płyty betonowe
Reklama
Tralbet - dekoracyjne płyty betonowe
Galerie & filmy
Montaż dekoracyjnych płyt betonowych - Tralbet.pl
Montaż dekoracyjnych płyt betonowych - Tralbet.pl

Prezentacja montażu dekoracyjnych płyt betonowych na ścianie w kilku prostych krokach.

Montaż systemu kominowego CJ Blok
Montaż systemu kominowego CJ Blok

Film instruktażowy dotyczący montażu systemu kominowego ceramicznego suchy standard SKC-C (s) CJ Blok

Poradnik-montaż podłogi deska barlinecka
Poradnik-montaż podłogi deska barlinecka

Film instruktażowy pokazujący montaż deski trójwarstwowej na swojej podłodze. System bezklejowy tzw. pływający na zamki typu click. Lub przyklejane do podłoża za pomocą kleju. Dodatkowo pokazane jest jak montować listwy dylatacyjne, listwy przypodłogowe, jak pielęgnować podłogę i jak o nią dbać. Również jak zamontować na ogrzewaniu podłogowym. Zapraszamy do zapoznania się jak montować deskę barlinecką by nasza podłoga była idealna.

Instalacja ogrzewania podłogowego
Instalacja ogrzewania podłogowego

Instalacja ogrzewania podłogowego wyposażona w termostatyczną grupę mieszającą GM40 oraz rozdzielacz RZP wyposażony w: przepływomierze, by-pass bezpieczeństwa oraz głowice termoelektryczne połączone z regulatorem temperatury firmy FERRO.

Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I
Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I

Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I

Znajdź firmę
branża
województwo
miasto
nazwa firmy