ComplexHouse
ComplexHouse
Producenci
Atlas
Fugowanie gresu bez stresu.

Fugowanie gresu bez stresu.

Płytki gresowe uznawane są za najlepszy materiał do wykańczania posadzek ze względu na swoje dobre właściwości użytkowe. Nieszkliwione mogą jednak sprawiać problemy przy spoinowaniu.

 

Czynność ta wymaga dużej ostrożności i staranności, inaczej na płytkach mogą pozostać plamy i zabrudzenia. 
 
fot.blog.plytki24.pl
Gres nieszkliwiony, o naturalnej matowej powierzchni, cechuje się dobrymi parametrami użytkowymi i łatwością pielęgnacji. Najczęściej wykorzystywany jest na balkony, tarasy i schody. Nawet, jeśli jego powierzchnia się wytrze, nie zmienia swojego koloru i wzoru. Sprawia to jego zwarta struktura i brak porowatości w masie płytki. 
 
Najpierw próba
Przed przystąpieniem do fugowania płytek gresowych zaleca się wykonanie próby. Ma ona wykazać, czy fugę po wyschnięciu będzie można usunąć z płytek. W tym celu należy rozrobić z wodą niewielką ilość fugi (zachowując właściwe proporcje) i nanieść na niepotrzebny już kawałek płytki. Po całkowitym wyschnięciu fugi, należy spróbować ją usunąć. Jeżeli uda się to zrobić z łatwością, to znaczy, że próba wypadła korzystnie i nie będzie problemu z usuwaniem fugi z gresu ułożonego na podłodze. Nie trzeba wtedy stosować specjalnych zabezpieczeń i możemy fugować gres tak samo, jak płytki szkliwione. 
 
Starannie i ostrożnie
Jeżeli po usunięciu fugi na płytce, poddanej próbie, pozostaną zabrudzenia lub smugi, należy liczyć się z tym, że podobne problemy wystąpią na podłodze. W takim przypadku fugowaniu należy poświęcić znacznie więcej uwagi i zachować przy tej czynności szczególną ostrożność. Aby efekt pracy był w pełni satysfakcjonujący, najlepiej zastosować się do jednej (lub kilku równocześnie) niżej podanych zasad. Fugę układamy w taki sposób, aby w jak najmniejszym stopniu zabrudzić nią 
płytkę.
 
Nadmiar fugi usuwamy zaraz po nałożeniu (nie czekając, aż wyschnie).
W przypadku płytek chłonnych, zabezpieczamy płytkę środkami przeznaczonymi do tego celu, np. emulsją Atlas Delfin. Przed zabezpieczeniem płytki środkami tego typu zaleca się również wykonanie próby na innej płytce. Jeżeli środek zabezpieczający nie zostanie przez nią wchłonięty, tylko utworzy na powierzchni powłokę (błonę), należy zrezygnować z tego typu zabezpieczeń. Fugę dobieramy kolorystycznie do płytek, tak aby nawet po ewentualnym ich zabarwieniu plamy nie były widoczne. Oklejamy płytki w taki sposób, aby nie miały kontaktu z fugą podczas wypełniania spoin. Jest to metoda bardzo pracochłonna, można ją polecić szczególnie cierpliwym. 
 
Szop pomoże
W sytuacji, gdy płytka została zanieczyszczona i zaplamiona, można użyć środka Atlas Szop. Służy on do usuwania nawet najstarszych pozostałości, zabrudzeń i nalotów po różnego rodzaju cementowych i wapiennych zaprawach budowlanych. Nadaje się także do zmywania osadu, brudu i plam powstałych z minerałów zawartych w wodzie oraz rdzy. Należy stosować go jednak ostrożnie, tak aby nie miał kontaktu z fugą w spoinach, gdyż spowoduje jej odbarwienie lub uszkodzenie. Służy on przecież do usuwania takich właśnie zapraw. 
 
EKSPERT RADZI
Krzysztof Kosobudzki
GRYPA ATLAS
 
Jaka płytka, taki klej
Zaprawy do przyklejenia płytek gresowych powinny charakteryzować się zwiększoną przyczepnością. Przykładem klejów z tej grupy jest seria o nazwie PROgres. Kleje tej lini zawierają większą ilość żywic proszkowych, odpowiedzialnych za elastyczność. W przypadku klejenia podłogowych okładzin wielkoformatowych na zewnątrz, szczególnie ważną własnością kleju jest jego samorozpływność. Umożliwia ona całkowite wypełnienie przestrzeni między płytką podłogową a podłożem, co zapobiega gromadzeniu się w nich pary wodnej, a w efekcie pękaniu okładziny.
autor: Krzysztof Milczarek,Atlas
źródło: media,portal-prasowy.pl,Atlas
Oceń:
Podziel się:
ComplexHouse
Zobacz także
Na temat posadzek przemysłowych nie padło jeszcze ostatnie słowo

Na temat posadzek przemysłowych nie padło jeszcze ostatnie słowo

Pomysł jest wykorzystywany od wielu lat, dziesięcioleci, a nawet wieków. Jednak nowoczesne posadzki przemysłowe zyskały nową jakość. Nową jakość i otoczenie. Wprowadzane ulepszenia materiałowe w połączeniu z pomysłowym designem dały nowe możliwości. Posadzki przemysłowe betonowe technologia wykonania i stworzony wyraz artystyczny idą tutaj w parze, a posadzki trafiły z hal produkcyjnych do budynków mieszkalnych.

Urządzamy mieszkanie dla singla

Urządzamy mieszkanie dla singla

Przy wchodzeniu w dorosłość i stawianiu pierwszych kroków ku stabilizacji, zaczynamy szukać własnego „M”. Często jeszcze bez zobowiązań i planów, decydujemy się na wybór kawalerki jako pierwszej, całkowicie swojej przestrzeni. Jak urządzić ją praktycznie i oryginalnie, jeśli ogranicza nas metraż?

Małe pomieszczenie i dużo dokumentów - czyli urządzamy mini gabinet w niewielkim mieszkaniu.

Małe pomieszczenie i dużo dokumentów - czyli urządzamy mini gabinet w niewielkim mieszkaniu.

Miejsce do pracy jest potrzebne niezależnie od metrażu domu czy mieszkania. Jak poradzić sobie z wydzieleniem odpowiedniego miejsca na biurko i szafki do przechowywania wszystkich niezbędnych pism, umów oraz dokumentów? Na to oraz inne pytania odpowiedzą polscy specjaliści z branży wnętrzarskiej współpracujący z platformą Homebook.pl (www.homebook.pl).

Dekalog porad-jak dobrać panele podłogowe.

Dekalog porad-jak dobrać panele podłogowe.

Nie zaczynaj od podłogi! - to tytuł pierwszej ze wskazówek otwierających dekalog pierwszego poradnika dotyczącego wyboru paneli podłogowych opracowanego przez specjalistów na co dzień zajmujących się ich produkcją.

Beton we wnętrzach

Beton we wnętrzach

Beton - zestawiany najczęściej z industrialem i chłodnymi wnętrzami. Niesłusznie traktowany jako surowy i bardzo wymagający element dekoracyjny. Czy wnętrzarski twardziel, jakim jest beton, może posiadać cieplejsze oblicze? Na to pytanie odpowiedzą eksperci współpracujący z platformą Homebook.pl.

Krok po kroku
Montaż paneli podłogowych

Montaż paneli podłogowych

Montaż paneli podłogowych wydaje się łatwy. Czy jednak na pewno ?

Gruntowanie powierzchni

Gruntowanie powierzchni

Gruntowanie powierzchni ma znaczenie, obniża chłonność i ogranicza koszty. To nic trudnego...

Lakierownaie parkietu

Lakierownaie parkietu

Nadaj swemu drewnu błysk i szyk...

Reklama
Tralbet - dekoracyjne płyty betonowe
Reklama
Tralbet - dekoracyjne płyty betonowe
Galerie & filmy
Montaż dekoracyjnych płyt betonowych - Tralbet.pl
Montaż dekoracyjnych płyt betonowych - Tralbet.pl

Prezentacja montażu dekoracyjnych płyt betonowych na ścianie w kilku prostych krokach.

Montaż systemu kominowego CJ Blok
Montaż systemu kominowego CJ Blok

Film instruktażowy dotyczący montażu systemu kominowego ceramicznego suchy standard SKC-C (s) CJ Blok

Poradnik-montaż podłogi deska barlinecka
Poradnik-montaż podłogi deska barlinecka

Film instruktażowy pokazujący montaż deski trójwarstwowej na swojej podłodze. System bezklejowy tzw. pływający na zamki typu click. Lub przyklejane do podłoża za pomocą kleju. Dodatkowo pokazane jest jak montować listwy dylatacyjne, listwy przypodłogowe, jak pielęgnować podłogę i jak o nią dbać. Również jak zamontować na ogrzewaniu podłogowym. Zapraszamy do zapoznania się jak montować deskę barlinecką by nasza podłoga była idealna.

Instalacja ogrzewania podłogowego
Instalacja ogrzewania podłogowego

Instalacja ogrzewania podłogowego wyposażona w termostatyczną grupę mieszającą GM40 oraz rozdzielacz RZP wyposażony w: przepływomierze, by-pass bezpieczeństwa oraz głowice termoelektryczne połączone z regulatorem temperatury firmy FERRO.

Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I
Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I

Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I

Znajdź firmę
branża
województwo
miasto
nazwa firmy