ComplexHouse
ComplexHouse
Producenci
Sopro
Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytania lub wątpliwości, skorzystaj z możliwości zadania pytania bezpośrednio ekspertowi firmy. Gwarantujemy odpowiedź na Twoje pytanie w ciągu klilku dni.

Szybkowiążące zaprawy na szybkie czasy - system SOPRO

Szybkowiążące zaprawy na szybkie czasy - system SOPRO

Żyjemy coraz szybciej, coraz częściej spotykamy również na budowach sytuacje, w których oczekiwane jest przyśpieszone tempo wykonania prac.

 

Z jednej strony po prostu dlatego, że należy dotrzymać terminów kontraktu przy realizacji nowej budowy, lub remontu. Z drugiej strony poszukiwane są materiały dzięki którym wykonywane są prace naprawcze w funkcjonującej instytucji, fabryce, supermarkecie czy np. na lotnisku i wówczas inwestor narzuca konieczność wykonania prac nocą , w czasie weekendu, lub też należy mu zaproponować technologię wykonania remontu w kilka kolejnych nocy tak aby nie przerwać funkcjonowania instytucji. Czasem ograniczeniem są warunki pogodowe, które wymagają szybszego związania zapraw, w przeciwnym wypadku mogłoby dojść do problemów z jakością wykonanych prac.
We wszystkich tych przypadkach niezbędne jest stosowanie materiałów szybkowiążących, które radykalnie skracają przerwy między kolejnymi etapami prac budowlanych oraz czas dopuszczenia obciążeń eksploatacyjnych.  Tradycyjne, normalnie wiążące materiały budowlane wymagają dość długiego sezonowania. Przykładowo tynk wapienno-cementowy można obkładać płytkami ceramicznymi po ok. 2 tygodniach, na jastrychu można wykonywać następne prace nie wcześniej niż po ok. miesiącu, fugować można przeważnie po 1-3 dniach od układania płytek, dopuszczać lekki ruch pieszy na zafugowanej powierzchni z płytek ceramicznych lub kamienia naturalnego można najwcześniej po ok. 24 h. Jeżeli się tego nie przestrzega dochodzi do różnych problemów – od estetycznych do konstrukcyjnych i dość często w konsekwencji do konieczności wykonania poprawek lub remontu. Podobnie skutki występują przy zbyt wczesnym wystąpieniu opadów atmosferycznych, lub mrozu w miejscu gdzie świeżo wykonano prace budowlane. Nie związane zaprawy podlegają wówczas degradacji. Możliwości i zalety wynikające ze  stosowania  materiałów szybkowiążących przedstawię na przykładach z budów. Jednym z nich jest  remont supermarketu. W tego typu obiektach dość często występują problemy z koniecznością wykonania naprawy posadzki. Wynika to z błędów wykonawczych, zbytniego pośpiechu przy wykonywaniu posadzki, lub zastosowania niewłaściwych np. zbyt mało wytrzymałych materiałów. W tym przypadku bowiem obciążenia eksploatacyjne  są wysokie. Regularne, mechaniczne czyszczenie powierzchni a także obciążenie wózkami widłowymi doprowadza do uszkodzeń fug, odspojeń płytek, a nawet pękania jastrychów. W pewnym momencie uszkodzenia uniemożliwiają dalszą eksploatację powierzchni i grożą nawet zamknięciem obiektu. Na początku dochodzi przeważnie do łatania dziur – tu i tam trzeba dofugować lub dokleić płytkę. Ale po pewnym czasie żarty się kończą, nie można bowiem w nieskończoność łatać ubytków, których ciągle przybywa. Często po pewnym czasie zapada decyzja o remoncie generalnym ciągów komunikacyjnych. Jak to zrobić, żeby nie przerywać funkcjonowania supermarketu ? Otóż w praktyce prace mogą być wykonywane jedynie nocą między godziną 22.00 a 6.00.
 
Z ograniczeń materiałowych i organizacyjnych wynika następująca technologia. Prace należy wykonywać polami. Pierwszej nocy na wyodrębnionym polu można jedynie skuć płytki razem z podłożem i wykonać warstwę jastrychu. Jeżeli jastrych jest wiążący z podłożem to jego minimalna grubość powinna być większa od 2,5 cm i w celu zapewnienia dobrej przyczepności do podłoża należy zastosować mostek szczepny Sopro HSF 748, przy konieczności układania jastrychu na warstwie rozdzielającej jego minimalna grubość przy takich obciążeniach jak w supermarkecie to 5,5 cm. Jako jastrych możemy zastosować  gotową zaprawę w workach Sopro Rapidur M1
 
fot. Sopro
 
Możemy również zastosować spoiwo Sopro Rapidur B1, które po wymieszaniu z odpowiednim kruszywem jastrychowym tworzy szybkowiążącą zaprawę do jastrychów. Jastrychy wykonane z tych materiałów mogą być obciążane ruchem pieszym już po 3 h. Przy dobrej organizacji pracy zarówno skucie starego jastrychu z płytkami na powierzchni kilkudziesięciu m2  i jak i wykonanie nowego jastrychu jest możliwe w ciągu jednej nocy. Po wykonaniu prac świeży jastrych osłania się np. płytami OSB tak, żeby umożliwić przyjście klientów i  nie dopuścić do jego uszkodzenia. Jastrych wykonany przy pomocy wyżej wymienionych materiałów przy temperaturach  na poziomie + 20 C osiąga bardzo szybko wysokie wytrzymałości 
-  po jednym dniu większe od 20 MPa, a po 28 dniach większe od 40 MPa. Występują jednak czasem sytuacje, gdy remontowane pola są większe, lub prace przygotowawcze bardziej złożone i wymienione wyżej prace muszą być rozłożone na dwa dni. Kolejnej, a więc drugiej, lub trzeciej  nocy można  już przystąpić do układania płytek ceramicznych. Należy wykorzystywać również kleje i fugi z jednej strony szybkowiążące ze względu na konieczność szybkiego użytkowania okładziny, z drugiej strony wysoko wytrzymałe ze względu na wysokie obciążenia użytkowe.
 
Takie warunki spełniają SoproDur HF 
 

fot. Sopro
 
Półpłynna - przeznaczona do podłóg, szybkowiążąca zaprawa klejowa i SoproDur HF 30 wysoko wytrzymała zaprawa fugowa.
 
fot. Sopro
 
Zaprawa klejowa jest na tyle szybka, że już po 2,5 – 3 h można fugować płytki, a na zafugowaną przy pomocy SoproDur HF 30 powierzchnię można dopuścić lekki ruch pieszy już po godzinie. Należy zaznaczyć, że oba te materiały osiągają bardzo szybko wysokie wytrzymałości – klej już po kilku godzinach spełnia podwyższone wymagania normy PN EN 12004 (wytrzymałość na zrywanie > 1 MPa ), fuga po jednym dniu wymagania normy PN EN 13 888 (wytrzymałość na ściskanie > 15 MPa ).
 
Innym charakterystycznym przypadkiem, w którym wykorzystanie materiałów szybkowiążących umożliwia  układanie płytek ceramicznych w krótkim czasie są prace wykończeniowe na zewnątrz np. na tarasie, lub elewacji w warunkach, jakie występują na styku jesień – zima, lub zima -  wiosna. Wówczas bardzo często w ciągu dnia występują warunki dopuszczające wykonywanie prac przy pomocy hydrauliczne wiążących zapraw. Jednak nocą mogą wystąpić przymrozki, które doprowadzają do zakłócenia wiązania cementu co może prowadzić do problemów z jakością prac. Stosowanie w takiej sytuacji zapraw normalnie wiążących jest przejawem nieodpowiedzialności i prowadzi do tzw. „zmydlania się” zapraw. Żeby to wyjaśnić wyobraźmy sobie, że prace wykończeniowe zostały wykonane na tarasie w ostatnich dniach października, a w listopadzie nastąpiła zmiana pogody. Zaprawy (jastrych, klej i fuga) nie miały szans związać i zostały poddane oddziaływaniom mrozu i wody. Po zimie, kiedy dopiero można sprawdzić jakość prac okaże się, że zaprawy są kruche, mało wytrzymałe albo wręcz rozpadające się w palcach. Można od razu przystępować do remontu. Natomiast w przypadku zastosowania  zapraw szybkowiążących, choćby tych wymienionych wcześniej, 
prace okładzinowe na zewnątrz można wykonać dobrze na długie lata, ponieważ zanim przyjdzie mróz zaprawy osiągają wymagane parametry wytrzymałościowe. Oczywiście nie ma konieczności osiągania tak wysokich wytrzymałości jak w przypadku supermarketu. Można zastosować więc zestaw materiałów szybkowiążących, ale osiągających standardowe wytrzymałości. Spoiwo do jastrychów Sopro Rapidur B1 można mieszać z kruszywem w innych proporcjach tak, aby wytrzymałości minimalne na ściskanie były większe od 20 MPa.
 
Należałoby w tym przypadku zastosować szybko wiążące uszczelnienie podpłytkowe Sopro TDS 823,
 
fot. Sopro
 
Płytki przykleić szybkowiążącą, półpłynną  zaprawą klejową Sopro VF 419 i zafugować spoiną Sopro FL.
 
fot. Sopro

 

autor: Sopro
źródło: Sopro Polska
Oceń:
Podziel się:
ComplexHouse
Zobacz także
Na temat posadzek przemysłowych nie padło jeszcze ostatnie słowo

Na temat posadzek przemysłowych nie padło jeszcze ostatnie słowo

Pomysł jest wykorzystywany od wielu lat, dziesięcioleci, a nawet wieków. Jednak nowoczesne posadzki przemysłowe zyskały nową jakość. Nową jakość i otoczenie. Wprowadzane ulepszenia materiałowe w połączeniu z pomysłowym designem dały nowe możliwości. Posadzki przemysłowe betonowe technologia wykonania i stworzony wyraz artystyczny idą tutaj w parze, a posadzki trafiły z hal produkcyjnych do budynków mieszkalnych.

Urządzamy mieszkanie dla singla

Urządzamy mieszkanie dla singla

Przy wchodzeniu w dorosłość i stawianiu pierwszych kroków ku stabilizacji, zaczynamy szukać własnego „M”. Często jeszcze bez zobowiązań i planów, decydujemy się na wybór kawalerki jako pierwszej, całkowicie swojej przestrzeni. Jak urządzić ją praktycznie i oryginalnie, jeśli ogranicza nas metraż?

Małe pomieszczenie i dużo dokumentów - czyli urządzamy mini gabinet w niewielkim mieszkaniu.

Małe pomieszczenie i dużo dokumentów - czyli urządzamy mini gabinet w niewielkim mieszkaniu.

Miejsce do pracy jest potrzebne niezależnie od metrażu domu czy mieszkania. Jak poradzić sobie z wydzieleniem odpowiedniego miejsca na biurko i szafki do przechowywania wszystkich niezbędnych pism, umów oraz dokumentów? Na to oraz inne pytania odpowiedzą polscy specjaliści z branży wnętrzarskiej współpracujący z platformą Homebook.pl (www.homebook.pl).

Dekalog porad-jak dobrać panele podłogowe.

Dekalog porad-jak dobrać panele podłogowe.

Nie zaczynaj od podłogi! - to tytuł pierwszej ze wskazówek otwierających dekalog pierwszego poradnika dotyczącego wyboru paneli podłogowych opracowanego przez specjalistów na co dzień zajmujących się ich produkcją.

Beton we wnętrzach

Beton we wnętrzach

Beton - zestawiany najczęściej z industrialem i chłodnymi wnętrzami. Niesłusznie traktowany jako surowy i bardzo wymagający element dekoracyjny. Czy wnętrzarski twardziel, jakim jest beton, może posiadać cieplejsze oblicze? Na to pytanie odpowiedzą eksperci współpracujący z platformą Homebook.pl.

Krok po kroku
Montaż paneli podłogowych

Montaż paneli podłogowych

Montaż paneli podłogowych wydaje się łatwy. Czy jednak na pewno ?

Gruntowanie powierzchni

Gruntowanie powierzchni

Gruntowanie powierzchni ma znaczenie, obniża chłonność i ogranicza koszty. To nic trudnego...

Układanie terakoty

Układanie terakoty

Praktyczne ABC układania płytek podłogowych...

Reklama
Tralbet - dekoracyjne płyty betonowe
Reklama
Tralbet - dekoracyjne płyty betonowe
Galerie & filmy
Montaż dekoracyjnych płyt betonowych - Tralbet.pl
Montaż dekoracyjnych płyt betonowych - Tralbet.pl

Prezentacja montażu dekoracyjnych płyt betonowych na ścianie w kilku prostych krokach.

Montaż systemu kominowego CJ Blok
Montaż systemu kominowego CJ Blok

Film instruktażowy dotyczący montażu systemu kominowego ceramicznego suchy standard SKC-C (s) CJ Blok

Poradnik-montaż podłogi deska barlinecka
Poradnik-montaż podłogi deska barlinecka

Film instruktażowy pokazujący montaż deski trójwarstwowej na swojej podłodze. System bezklejowy tzw. pływający na zamki typu click. Lub przyklejane do podłoża za pomocą kleju. Dodatkowo pokazane jest jak montować listwy dylatacyjne, listwy przypodłogowe, jak pielęgnować podłogę i jak o nią dbać. Również jak zamontować na ogrzewaniu podłogowym. Zapraszamy do zapoznania się jak montować deskę barlinecką by nasza podłoga była idealna.

Instalacja ogrzewania podłogowego
Instalacja ogrzewania podłogowego

Instalacja ogrzewania podłogowego wyposażona w termostatyczną grupę mieszającą GM40 oraz rozdzielacz RZP wyposażony w: przepływomierze, by-pass bezpieczeństwa oraz głowice termoelektryczne połączone z regulatorem temperatury firmy FERRO.

Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I
Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I

Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I

Znajdź firmę
branża
województwo
miasto
nazwa firmy