West Village Rzeszów
West Village Rzeszów
Rolety do okien dachowych – jak wybrać te odpowiednie?

Rolety do okien dachowych – jak wybrać te odpowiednie?

Okna dachowe to rozwiązanie niezwykle popularne – sprawdzają się w domach, mieszkaniach na najwyższych kondygnacjach czy chociażby w biurach. Co decyduje o ich tak dużym sukcesie? Przede wszystkim funkcjonalność oraz to, że stanowią źródło naturalnego światła słonecznego, tam, gdzie okna tradycyjne nie zdałyby egzaminu. Zdarza się jednak, że wpuszczają one do pomieszczeń aż za dużo światła, co robić w takiej sytuacji? Kilka rad i wskazów znajdziesz poniżej.
Rolety dachowe – co jest ważne przy ich wyborze?

Rozwiązaniem, które pozwoli nam uporać się z problemem zbyt mocno nagrzewających się lub naświetlonych pomieszczeń na poddaszu są oczywiście rolety. Ich wybór jest jednak tak ogromny, że czasami trudno zdecydować się na rozwiązanie, które najlepiej sprawdziłoby się w naszym przypadku. Aby to sobie ułatwić, warto uświadomić sobie kilka ważnych rzeczy, wśród nich to, że rolety do okien dachowych działają na innej zasadzie niż rolety do okien pionowych. Szczególną różnicą jest przede wszystkim mechanizm, który powinien samodzielnie zwijać roletę, ponieważ dostęp do takiego okna jest w większości przypadków utrudniony. Kolejną sprawą jest kąt padania promieni słonecznych, który jest całkiem inny niż w przypadku okien standardowych, co wymaga bardziej skutecznych rozwiązań.
 
Rozpiętość cenowa w przypadku tego typu rolet jest bardzo duża, najprostsze z nich możemy kupić już za około 100 zł, jednak nie spodziewajmy się, że taki produkt będzie skutecznie służył nam przez długie lata. Największą wadą tanich rozwiązań jest najczęściej to, że nie odbijają one skutecznie promieni słonecznych, przez co mimo ich zastosowania pomieszczenia bardzo szybko nadmiernie się nagrzewają.
 
Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie rolet produkowanych przez producentów danych okien dachowych, możemy mieć wówczas pewność, że będą one idealnie dopasowane oraz cechować się będą wysoką jakością.
 
Rolety zewnętrzne – izolacja akustyczna i termiczna
 
Rolety, jakie możemy zamontować w przypadku okien dachowych, ale nie tylko, dzielą się na dwa podstawowe rodzaje: rolety zewnętrzne oraz rolety wewnętrzne. Oba te rozwiązania znacząco się od siebie różnią, dlatego przed wyborem tych odpowiednich dla siebie trzeba dokładnie sprecyzować, czego od takich rolet oczekujemy.
 
Rolety zewnętrzne montowane są na ramie okna i służą nie tylko ochronie przed nasłonecznieniem, ale również, a czasem przede wszystkim przed hałasem. Skutecznie tłumią one odgłosy padającego deszczu oraz pozwalają na ochronę termoizolacyjną. W większości przypadków są to rolety automatyczne, przez co sprawdzają się w przypadku okien, do których dostęp jest utrudniony. Takie rolety są doskonałym rozwiązaniem w przypadku sypialni czy pokoi dziecięcych, ponieważ umożliwiają uzyskanie całkowitego zaciemnienia oraz co równie ważne zapewniają ciszę, która jest tak istotna dla efektywnego wypoczynku.
 
Rolety wewnętrzne – efektowna dekoracja w połączeniu z funkcjonalnością
 
Rolety wewnętrzne to z kolei rozwiązanie, które nie zapewni nam już izolacji akustycznej oraz w termicznej w takim stopniu jak rolety zewnętrzne, jednak ich zaletą jest to, że dostępne są w wielu kolorach i wzorach, stanowiąc ciekawy element dekoracyjny oraz są tańsze od rolet zewnętrznych, co oczywiście nie jest bez znaczenia.
 
W przypadku rolet wewnętrznych wyróżniamy rolety standardowe, które łagodzą i rozpraszają światło, jednak nie umożliwiają uzyskania efektu całkowitego zaciemnienia. W większości wypadków wykonane są z półprzeźroczystych tkanin będących mieszanką poliestru i bawełny. Dostępne są w wielu wzorach i kolorach, a także cechują się atrakcyjną ceną, stąd ich duża popularność. Wśród najpopularniejszych aktualnie rozwiązań są z pewnością rolety dzień-noc, które już od kilku sezonów pojawiają się w coraz to większej ilości mieszkań i domów. Ich zaletą jest to, że pozwalają one na swobodną regulację ilości naturalnego światła wpadającego do pomieszczeń oraz doskonale pasują do współczesnych trendów aranżacyjnych.
 
Kolejną grupę stanowią rolety plisowane, które pozwalają na zasłonięcie wybranego fragmentu okna, zarówno od dołu, jak i od góry – z wyglądu nieco przypominają one żaluzje, jednak różnią się od nich technologią wykonania. Materiałem, który stosuje się przy ich produkcji, jest przede wszystkim poliester. Do ich zalet zaliczyć można przede wszystkim ciekawy wygląd oraz atrakcyjne ceny.
 
Rolety zaciemniające to grupa rolet wewnętrznych, które podobnie jak rolety zewnętrzne mają chronić przed nadmiarem słońca i ciepła (poprawiają one izolacyjność okien oraz mają wpływ na temperaturę w domu). Ich wewnętrzna warstwa wykonana jest z poliestru, zaś zewnętrzna pokryta jest aluminium, co pozwala na odbijanie promieni słonecznych. Pomiędzy tymi warstwami znaleźć można warstwę odpowiedzialną za zaciemnienie pomieszczeń.
 
Jak widać możliwości, jeżeli chodzi o rolety wykorzystywane w przypadku okien dachowych, jest naprawdę sporo i z pewnością każdy znajdzie takie rozwiązanie, które spełni jego wymagania!
 
Treść opracowano we współpracy z producentem rolet firmą Roltes - http://www.roltes.pl/
autor: InfoBud.pl
Oceń:
Podziel się:
ComplexHouse
Reklama
Tralbet - dekoracyjne płyty betonowe
Reklama
Tralbet - dekoracyjne płyty betonowe
Galerie & filmy
Montaż dekoracyjnych płyt betonowych - Tralbet.pl
Montaż dekoracyjnych płyt betonowych - Tralbet.pl

Prezentacja montażu dekoracyjnych płyt betonowych na ścianie w kilku prostych krokach.

Montaż systemu kominowego CJ Blok
Montaż systemu kominowego CJ Blok

Film instruktażowy dotyczący montażu systemu kominowego ceramicznego suchy standard SKC-C (s) CJ Blok

Poradnik-montaż podłogi deska barlinecka
Poradnik-montaż podłogi deska barlinecka

Film instruktażowy pokazujący montaż deski trójwarstwowej na swojej podłodze. System bezklejowy tzw. pływający na zamki typu click. Lub przyklejane do podłoża za pomocą kleju. Dodatkowo pokazane jest jak montować listwy dylatacyjne, listwy przypodłogowe, jak pielęgnować podłogę i jak o nią dbać. Również jak zamontować na ogrzewaniu podłogowym. Zapraszamy do zapoznania się jak montować deskę barlinecką by nasza podłoga była idealna.

Instalacja ogrzewania podłogowego
Instalacja ogrzewania podłogowego

Instalacja ogrzewania podłogowego wyposażona w termostatyczną grupę mieszającą GM40 oraz rozdzielacz RZP wyposażony w: przepływomierze, by-pass bezpieczeństwa oraz głowice termoelektryczne połączone z regulatorem temperatury firmy FERRO.

Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I
Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I

Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I

Znajdź firmę
branża
województwo
miasto
nazwa firmy