ComplexHouse
ComplexHouse
Wybieramy kabinę prysznicową - najważniejsze porady

Wybieramy kabinę prysznicową - najważniejsze porady

We współczesnym wystroju łazienki czy salonu kąpielowego kabina prysznicowa stała się bardzo ważnym elementem wyposażenia . Kabiny prysznicowe zostały stworzone jako alternatywa dla wanny i dedykowane były na początku do małych łazienek.

Pierwsze prysznice powstały już w XIX wieku a ich twórcą był Vincent Priessnitz – od jego nazwiska powstała też nazwa tego urządzenia. Pierwsze „modele” instalowano na zewnątrz poprzez specjalne ułożenie drewnianych rynien na skałach po których spływała woda. Przez lata produkt ten mocno ewoluował i stał się można powiedzieć normą w XX wieku. Obecnie niezbędny jest w każdej nowoczesnej łazience a ogromny wybór rozwiązań jakie współcześnie oferują producenci pozwoli zaaranżować nawet najbardziej wymyślne strefy prysznicowe. Możliwe jest także wykonanie kabin prysznicowych na indywidualne zamówienie klienta – tzn. wg jego własnych wymiarów i upodobań .

Jakie są zalety kąpieli pod prysznicem ?

  • Oszczędność wody – biorąc prysznic zużywamy ok ¼ objętości wody tego co w przypadku kąpieli w wannie - kąpiel pod prysznicem jest zatem korzystna zarówno dla środowiska jak i dla domowego budżetu .
  • Oszczędność miejsca – kabinę prysznicową czy drzwi wnękowe możemy umieścić w zasadzie w dowolnym miejscu w łazience a do ich umieszczenia potrzebujemy niewielkiej powierzchni , te najmniejsze zajmują zaledwie ok 0,5 m2 . Jedynymi ograniczeniami mogą być kwestie związane z instalacją wodną, odpływową lub skosy , okna itp.
  • Wygoda i komfort – wejście do kabiny jest dużo wygodniejsze niż do wanny więc docenią je wszyscy a szczególnie osoby starsze, z ograniczoną motoryką ciała. Wchodząc do kabiny nie musimy angażować niektórych partii mięśni a instalując dodatkowe uchwyty czy siedziska możemy czuć się pewniej i bardziej komfortowo niż w wannie.
  • Zdrowie  - kąpiel orzeźwia , pobudza i dodaje energii . Biorąc prysznic hartujemy nasz organizm i zwiększamy odporność . Termomasaż wodny poprawia krążenie i relaksuje nasze ciało,  uwalniając je od napięć .
  • Higiena – korzystanie ze strefy prysznicowej jest zdrowsze również ze względów higienicznych bowiem brud i pot zgromadzony na ciele człowieka oraz kosmetyki spływają wraz z wodą bezpośrednio do odpływu kanalizacji .

Jak więc wybrać odpowiednią kabinę prysznicową?

Pierwszym czynnikiem wyboru jest z reguły jej wygląd który powinien być odpowiedni do stylu łazienki i jej wystroju. Kolejne kroki to wybór rozwiązania. Kabiny prysznicowe dzielimy wg rodzaju na :

  • Kabiny półokrągłe, kabiny kwadratowe, kabiny prostokątne, kabiny przyścienne, kabiny pięciokątne, kabiny asymetryczne, kabiny otwarte - Walk in  
  • Rodzaj wejścia : drzwi przesuwne, drzwi uchylne, drzwi łamane, składane, drzwi wahadłowe  

Estetyka, komfort i funkcjonalność – takie cechy powinna spełniać doskonale dobrana kabina prysznicowa .

Wybór właściwej kabiny prysznicowej wymaga przemyśleń i uzależniony jest zarówno od własnych potrzeb jak i warunków panujących w Twoim domu. Duże znaczenie odgrywa wielkość łazienki która jest jednym z ważniejszych czynników determinujących o wyborze konkretnego rozwiązania. W łazienkach o niewielkiej powierzchni dobrym wyborem może być kabina półokrągła z drzwiami przesuwnymi której zaokrąglone łuki i drzwi pracujące wewnątrz kabiny pozwolą zaoszczędzić  miejsca . Dostępne są także kabiny półokrągłe asymetryczne, które posiadają jeden bok dłuższy i mogą wpasować się do pomieszczeń gdzie występuje problem tylko z jednym krótkim bokiem. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy dużo więcej miejsca w środku kabiny, co zapewni większy komfort użytkowania. Dobrym rozwiązaniem może okazać się też kabina pięciokątna której ścięty bok z wejściem pozwoli ograniczyć miejsce w łazience a możliwość montażu drzwi na obie strony (lewa,prawa) pozwoli uniknąć kolizji z innymi urządzeniami sąsiadującymi.  W nieco większych pomieszczeniach można zainstalować kabiny kwadratowe, prostokątne lub skomponować swoją własną strefę prysznicową za pomocą takich elementów jak drzwi prysznicowe, ścianki boczne czy też rozwiązań typu ścianki walk in. Dobrze dobrana kabinapowinna zapewnić nam  komfort użytkowania a jej rozmiar, szerokość wejścia i przestrzeń wewnątrz pełną swobodę ruchu w trakcie kąpieli.

Na co należy zwrócić uwagę podczas wybierania kabiny prysznicowej ?

Warto sprawdzić kto jest producentem, czy posiada w ofercie części zamienne i zapewnia ich dostępność w dłuższym okresie czasu . Dobrze aby firma produkująca która nie jest  polskim producentem miała swój oddział w Polsce z autoryzowanym serwisem. Zdarza się bowiem, że z powodu braku informacji i możliwości zakupu części zamiennej np. odpowiednich rolek, trzeba wymienić całą kabinę. Potrzebna może też być fachowa porada czy też wskazanie certyfikowanego instalatora, który zajmie się instalacją urządzenia jeśli nie czujemy się na siłach podjąć to wyzwanie.

Wybierając kabinę z brodzikiem warto zdecydować się na tego samego producenta chociażby ze względu na dopasowanie ze sobą tych dwóch elementów – zwłaszcza w przypadku kabin półokrągłych gdzie mogą wystąpić różne promienie łuku .

Gdy już wiemy jaki rozmiar i rozwiązanie będzie najlepszą opcją dla naszej łazienki pozostaje wybrać nam odpowiedni  model.  Kabina prysznicowa z profilami lub tzw bezprofilowa ?

Jeśli wybór padł na  kabinę profilową, przesuwną to warto sprawdzić jakość takich elementów jak:

  • Rolki – najlepiej aby były podwójne, łożyskowane z metalowym lub mosiężnym korpusem . Górne rolki powinny posiadać regulację poziomowania drzwi aby dobrze wyregulować ich pion pozwalający na właściwe połączenie ze sobą uszczelek magnetycznych i wysokość zapewniającą dobre osadzenie w bieżni i płynny przesuw . Dolne rolki powinny być także podwójne i posiadać funkcję wypinania drzwi ułatwiające czyszczenie kabiny. Ostatnio popularne stały się  kabiny pozbawione dolnych rolek, a wyposażone jedynie w dolną prowadnicę drzwi (często z funkcją wypinania drzwi)
  • Uchwyty – metalowe , wygodne ułatwiające przesuwanie drzwi. Plastikowe uchwyty mogą ulegać uszkodzeniom już podczas montażu poprzez np. zerwanie gwintu w gnieździe . Mają także skłonność do uszkodzeń warstwy chromowanej podczas samego użytkowania jeśli są takową pokryte.
  • Profile aluminiowe -  ważne aby były stabilne, solidne i posiadały możliwość niwelacji krzywizn ścian co pozwoli na dobre ustawienie i wyregulowanie kabiny . Regulacja na profilach przyściennych w wielu wypadkach pomoże nam na dobrym dopasowaniu bieżni na krawędzi brodzika.  Jakość profili można ocenić wizualnie . Dobry produkt ma jednolitą gładką strukturę, bez skaz, rys i wytrąceń po obróbce. Dobrej jakości profile mają wypolerowaną powierzchnię nadającą jej wysoki połysk (dotyczy profili chromowanych)
  • Szkło hartowane  – najlepiej aby grubość szkła wynosiła minimum 5mm . Taka grubość zapewni większą trwałość produktu. Szkła o grubości mniejszej niż 5mm  podatne są na uszkodzenia i mogą samoistnie pękać . Najoptymalniejszą opcją przy standardowych kabinach przesuwnych jest szkło 6mm . Taka grubość daje nam większe bezpieczeństwo, trwałość a także pozytywnie wpływa na pracę drzwi. Odpowiednio dociążone rolki pracują ciszej i sprawniej. Kabiny z szkłem 8mm i grubszym wymagają zastosowania specjalistycznych układów jezdnych ze względu na ciężar samych szyb. Przydatną funkcją jest opcja szyb ze specjalnymi właściwościami jak np. powłokami hydrofobowymi. Szkło pokryte taką ochronną powłoką  ułatwia czyszczenie i zabezpiecza przed osadzaniem się trudno usuwalnych osadów z wody jak kamień, wapienie itp.

Przy kabinach bezprofilowych warto zwrócić uwagę na :

  • Wysokość kabiny – kabina prysznicowa bez górnego i dolnego profilu powinna być wyższa, ponieważ najczęściej montowana jest na niskich brodzikach lub bezpośrednio na posadzce .
  • Grubość szkła – przy tego typu kabinach powinna wynosić minimum  6mm. Taka grubość zapewni stabilność konstrukcji i bezpieczeństwo użytkowania. Dobrze aby wyposażono je w powłokę ochronną zabezpieczającą.
  • Zawiasy – odpowiadają za pracę drzwi i powinny być wykonane z mosiądzu, stali nierdzewnej lub stopu cynku . Zawiasy powinny być wyposażone w funkcję unoszenia drzwi podczas otwierania co jest przydatne przy montażu na posadzce. Funkcja ta zapobiega tarciu drzwi o podłogę przy otwieraniu i wycieraniu się dolnej uszczelki drzwiowej. Niektóre zawiasy mają zlicowaną ze szybą tylną część od wewnątrz kabiny, co znacznie ułatwia czyszczenie kabiny i ściąganie resztek wody po kąpieli .
  • Wsporniki / stabilizatory – występują w 2 wersjach : wspornik  skośny i  wspornik  równoległy. Wsporniki to ważne elementy prysznica i  odpowiadają za stabilizację całej kabiny. Konieczne jest aby wykonane były ze stali nierdzewnej lub mosiądzu z dobrymi zakończeniami zarówno od strony szyby jak i ściany .

Zastosowanie dobrych jakościowo komponentów kabiny zagwarantuje nam bezawaryjne, bezstresowe i komfortowe  użytkowanie przez długie lata .

autor: prysznice.pl
źródło: prysznice.pl
Oceń:
Podziel się:
West Village Rzeszów
Zobacz także
Jak urządzić łazienkę w stylu minimalistycznym?

Jak urządzić łazienkę w stylu minimalistycznym?

Mieszkanie urządzone w stylu minimalistycznym to przede wszystkim prostota, ład, porządek i harmonia. Nie ma tutaj miejsca na przepych, szalone połączenia kolorystyczne, czy awangardowe bogato zdobione meble. Przestrzeń jest urządzona elegancko i z klasą, ale dosyć ascetycznie. Minimalistyczne wnętrza doskonale wpisują się na przykład w styl industrialny. Nawet jeśli nie planujemy urządzania całego mieszania w duchu minimalizmu, warto zastanowić się nad minimalistycznym wystrojem łazienki, zwłaszcza jeśli jest ona niewielka. Dzięki prostym, praktycznym rozwiązaniom zyskamy sporo miejsca i zmieścimy wszystkie niezbędne sprzęty oraz akcesoria łazienkowe. Sprawdź, jak urządzić łazienkę w stylu minimalistycznym.

Jak poradzić sobie z wilgocią w łazience

Jak poradzić sobie z wilgocią w łazience

We współczesnych mieszkaniach, szczególnie w budynkach wielorodzinnych (ale i w starszych jednorodzinnych) wilgoć w łazience jest sporym problemem. Jej nadmiar osiada na ścianach, a z czasem może powodować rozwój grzybów i pleśni, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. Wiele osób zupełnie nie wie, jak radzić sobie z nadmierną wilgotnością w łazience, a sposób jest bardzo prosty.

Urządzamy mieszkanie dla singla

Urządzamy mieszkanie dla singla

Przy wchodzeniu w dorosłość i stawianiu pierwszych kroków ku stabilizacji, zaczynamy szukać własnego „M”. Często jeszcze bez zobowiązań i planów, decydujemy się na wybór kawalerki jako pierwszej, całkowicie swojej przestrzeni. Jak urządzić ją praktycznie i oryginalnie, jeśli ogranicza nas metraż?

Temperatura komfortu i bezpieczeństwa – zawór kątowy z termostatem SCHELL

Temperatura komfortu i bezpieczeństwa – zawór kątowy z termostatem SCHELL

Starannie zaprojektowana instalacja powinna nie tylko dostarczać najwyższego komfortu użytkowania, lecz także zapewniać bezpieczeństwo.

Higiena w czterech kątach – bezpieczna kuchnia i łazienka.

Higiena w czterech kątach – bezpieczna kuchnia i łazienka.

Podwyższona wilgotność powietrza, częsty kontakt z bakteriami, wspólne korzystanie z przedmiotów codziennego użytku.

Krok po kroku
Montaż miski ustępowej

Montaż miski ustępowej

Nawet w małej łazience muszą być zachowane wymagane dla komfortu odległości między urządzeniami i meblami.

Montaż karniszy

Montaż karniszy

Kiedy mamy już za sobą wybór karniszy, przed nami pojawia się nowe zadanie – montaż.

Reklama
Tralbet - dekoracyjne płyty betonowe
Reklama
Tralbet - dekoracyjne płyty betonowe
Galerie & filmy
Montaż dekoracyjnych płyt betonowych - Tralbet.pl
Montaż dekoracyjnych płyt betonowych - Tralbet.pl

Prezentacja montażu dekoracyjnych płyt betonowych na ścianie w kilku prostych krokach.

Montaż systemu kominowego CJ Blok
Montaż systemu kominowego CJ Blok

Film instruktażowy dotyczący montażu systemu kominowego ceramicznego suchy standard SKC-C (s) CJ Blok

Poradnik-montaż podłogi deska barlinecka
Poradnik-montaż podłogi deska barlinecka

Film instruktażowy pokazujący montaż deski trójwarstwowej na swojej podłodze. System bezklejowy tzw. pływający na zamki typu click. Lub przyklejane do podłoża za pomocą kleju. Dodatkowo pokazane jest jak montować listwy dylatacyjne, listwy przypodłogowe, jak pielęgnować podłogę i jak o nią dbać. Również jak zamontować na ogrzewaniu podłogowym. Zapraszamy do zapoznania się jak montować deskę barlinecką by nasza podłoga była idealna.

Instalacja ogrzewania podłogowego
Instalacja ogrzewania podłogowego

Instalacja ogrzewania podłogowego wyposażona w termostatyczną grupę mieszającą GM40 oraz rozdzielacz RZP wyposażony w: przepływomierze, by-pass bezpieczeństwa oraz głowice termoelektryczne połączone z regulatorem temperatury firmy FERRO.

Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I
Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I

Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I

Znajdź firmę
branża
województwo
miasto
nazwa firmy