West Village Rzeszów
West Village Rzeszów
Niebezpieczny dwutlenek węgla-jak go kontrolować?

Niebezpieczny dwutlenek węgla-jak go kontrolować?

Niepokój, duszności, nadmierna potliwość, a w skrajnych przypadkach nawet obrzęk mózgu, to objawy, które nie muszą wynikać z poważnej choroby.

 

fot.Lars
Tlen jest niezbędny w życiu zwierząt i ludzi. Jednak ten życiodajny pierwiastek nie bierze się znikąd, powstaje właśnie z dwutlenku węgla. Rośliny w wytwarzają go w procesie fotosyntezy, z pomocą światła słonecznego. W obszarach miejskich, gdzie drzewa występują w małych ilościach, a samochody wydzielają ogromne ilości spalin, poziom tlenu może niebezpiecznie spadać, co wpływa również na nasze samopoczucie.
 
Komfort w zgodzie z normami
Najbardziej narażeni na działanie CO2 są pracownicy fabryk. W procesach technologicznych wydzielane są duże ilości tego związku chemicznego. Nie lepiej jest w kopalniach, gdzie np. w trakcie wybuchów następuje bardzo szybki wzrost poziomu CO2. Taki skok może być bardzo niebezpieczny dla pracujących w nich górników. Jednak nie tylko przemysł jest branżą szczególnie narażoną na działanie dwutlenku węgla. Szkoły, urzędy, instytucje rządowe, obiekty sportowe, a nawet biura to miejsca, w których może wystąpić podwyższony poziom stężenia dwutlenku węgla. - Minimum określone przez normę amerykańską ASHARE oraz Światową Organizację zdrowia wynosi 0,1%, czyli 1000 ppm. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej (Dz. U. nr 79/1998) wprowadza i precyzuje dwa ważne dla pomiarów stężenia parametry. NDS, czyli Najwyższe Dopuszczalne Stężenie dwutlenku węgla, w Polsce wynosi ono 900 mg/m3 (5000 ppm). Nasze prawo wyróżnia jeszcze jeden ważny parametr – Najwyższej Dopuszczalne Stężenie Chwilowe, które nie powinno przekroczyć jednorazowo 27 000 mg/m3 (15 000 ppm) – mówi Maciej Leonhard z firmy Lars. Dorosły człowiek w ciągu godziny wydycha od 19 do 24 litrów powietrza, czyli 200 ml na minutę. Jeśli w biurze o małej powierzchni przebywa kilka osób, to stężenie tego niebezpiecznego gazu może gwałtownie wzrosnąć.
fot:przetrwanie-prosperowanie.pl
 
 
 
Stały monitoring i dobra wentylacja
Nawet lekki wzrost dwutlenku węgla może powodować bóle głowy, przekrwienie spojówek i nadmierną potliwość czy uczucie niepokoju. W skrajnych przypadkach może dojść do zaburzenia postrzegania, tachykardii i obrzęku mózgu. Dlatego przede wszystkim należy zadbać o skuteczną i wydajną wentylację. Częste wietrzenie pomieszczeń oraz wprowadzenie wymuszonego obiegu świeżego powietrza pozwala zredukować poziom dwutlenku węgla. Dla pełni bezpieczeństwa warto skorzystać również z nowoczesnej technologii. Specjalne monitory umożliwią nam stałe kontrolowanie stężenia CO2 w powietrzu. - AURATON MG106 i MG116 to innowacyjne urządzenia służące do monitorowania poziomu dwutlenku węgla we wnętrzach mieszkań, biur, a także obiektów sportowych, fabryk, magazynów itp. – wyjaśnia Maciej Leonhard. Urządzenia wykonują pomiary cały czas, a co pół godziny (48 razy na dobę) zapisują wyniki do tzw. logu, czyli dziennika. Jeśli stężenie dwutlenku węgla osiągnie poziom krytyczny, zostanie wyzwolony alarm. - Dodatkowo model AURATON MG106 wyposażono w zasilanie bateryjne, dzięki czemu nie przestaje wykonywać pomiarów nawet, gdy nastąpi przerwa w dostawach energii elektrycznej – dodaje.
autor: Yasna,LARS
źródło: media,portal-prasowy.pl,LARS
Oceń:
Podziel się:
ComplexHouse
Zobacz także
Remont domu tańszy o kilka tysięcy!

Remont domu tańszy o kilka tysięcy!

Jesień i zima 2013 to ostatnia szansa, aby wykorzystać korzystne dla inwestorów prawo ws zwrotu VAT za zakupione materiały budowlane. Do odzyskania jest nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych !

Budynek z wysokim IQ

Budynek z wysokim IQ

Budynek, który myśli za swoich mieszkańców? Obniży temperaturę w pokojach, wyłączy sprzęt elektroniczny, zasunie rolety w pierwszej sekundzie po zamknięciu drzwi wejściowych? To nie scena z nowego filmu sci-fi Jamesa Camerona, ale inteligentny dom, miejsce w którym słowo ”automatyzacja” zyskuje niespotykany do tej pory wymiar.

Energooszczędne rozwiązania-instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Energooszczędne rozwiązania-instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Jak zgodnie twierdzą eksperci – bez systemu wentylacyjnego opartego na rekuperatorze, budynku nie można nazwać energooszczędnym. Odpowiednie wentylowanie budynków jest bardzo ważne z uwagi na komfort przebywających w nim osób.

Proekologiczna rekuperacja-inwestycja,która zdrowo się opłaca.

Proekologiczna rekuperacja-inwestycja,która zdrowo się opłaca.

Dla inwestorów, którzy cenią nowoczesne i energooszczędne rozwiązania wentylacja mechaniczna z rekuperacją jest bezcennym rozwiązaniem – pozwala na obniżenie strat energii, odzyskuje już wyprodukowane ciepło, a ponadto zapewnia pełną kontrolę ilości świeżego powietrza w budynku.

Nawiewniki okienne-naturalna wentylacja.

Nawiewniki okienne-naturalna wentylacja.

Nie od dziś wiadomo, że jakość powietrza ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Jednak kiedy posiadamy szczelne okna, możemy mieć problemy z wentylacją mieszkania.

Reklama
Tralbet - dekoracyjne płyty betonowe
Reklama
Tralbet - dekoracyjne płyty betonowe
Galerie & filmy
Montaż dekoracyjnych płyt betonowych - Tralbet.pl
Montaż dekoracyjnych płyt betonowych - Tralbet.pl

Prezentacja montażu dekoracyjnych płyt betonowych na ścianie w kilku prostych krokach.

Montaż systemu kominowego CJ Blok
Montaż systemu kominowego CJ Blok

Film instruktażowy dotyczący montażu systemu kominowego ceramicznego suchy standard SKC-C (s) CJ Blok

Poradnik-montaż podłogi deska barlinecka
Poradnik-montaż podłogi deska barlinecka

Film instruktażowy pokazujący montaż deski trójwarstwowej na swojej podłodze. System bezklejowy tzw. pływający na zamki typu click. Lub przyklejane do podłoża za pomocą kleju. Dodatkowo pokazane jest jak montować listwy dylatacyjne, listwy przypodłogowe, jak pielęgnować podłogę i jak o nią dbać. Również jak zamontować na ogrzewaniu podłogowym. Zapraszamy do zapoznania się jak montować deskę barlinecką by nasza podłoga była idealna.

Instalacja ogrzewania podłogowego
Instalacja ogrzewania podłogowego

Instalacja ogrzewania podłogowego wyposażona w termostatyczną grupę mieszającą GM40 oraz rozdzielacz RZP wyposażony w: przepływomierze, by-pass bezpieczeństwa oraz głowice termoelektryczne połączone z regulatorem temperatury firmy FERRO.

Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I
Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I

Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I

Znajdź firmę
branża
województwo
miasto
nazwa firmy