ComplexHouse
ComplexHouse
Wybierz kocioł na piątkę, a więc kilka słów o kotłach klasy 5

Wybierz kocioł na piątkę, a więc kilka słów o kotłach klasy 5

W trakcie trwania sezonu grzewczego wciąż docierają do nas informacje o smogu i zagrożeniach, jakie ze sobą niesie. Mało kto zdaje sobie sprawę, że bardzo często sam przyczynia się do zatruwania środowiska wokół siebie, korzystając z nieekologicznych kotłów. Choć jeszcze niedawno kwestie związane z emisją zanieczyszczeń nie podlegały praktycznie żadnym kontrolom, sytuacja ta ulega drastycznej zmianie, co wymusza pewne działania również po stronie producentów kotłów, którzy swoje wyroby muszą dostosować do nowych wymagań – tak właśnie powstały kotły c. o spełniające wymagania klasy 5. O co właściwie chodzi i jak przekłada się to na użytkowników tego typu kotłów?
Kocioł klasy piątej – wybór czy obowiązek?
Jeżeli chodzi o regulacje prawne związane z emisją spalin, prym wiedzie z pewnością województwo małopolskie – w końcu kto z nas nie słyszał choć raz o problemie smogu w Krakowie? Według wprowadzonych przepisów, do końca 2026 roku wszystkie kotły powinny zostać wymienione na te posiadające klasę 5 - kotły te staną się więc już nie tylko wyborem, ale przede wszystkim obowiązkiem, warto więc zainteresować się nimi wcześniej, ponieważ chociażby popyt, który z pewnością w kolejnych latach wzrośnie, może (choć nie musi) spowodować podwyżki cen.
 
Co powinieneś wiedzieć o kotłach klasy piątej?
Kotły klasy piątej to przede wszystkim rozwiązanie ekologiczne, większość z nich jest na tyle automatyczna, że działa praktycznie bezobsługowo (wystarczy, że kotłownię odwiedzimy jedynie raz na kilka dni). Odpowiadają za to m. in. duże podajniki automatyczne oraz sterowniki. Takie kotły wyposażone są m. in. w elektroniczne systemy precyzyjnego dozowania powietrza oraz paliwa.
 
Według obowiązujących aktualnie norm, kotły klasy piątej to urządzenia najwyższej jakości, w których paliwem jest pellet lub ekogroszek. Aby uzmysłowić sobie, jak bardzo jest to ekologiczne i nowatorskie rozwiązanie, wystarczą liczby: tzw. kopciuch (a więc kocioł niespełniający wymagań żadnej klasy lub ewentualnie spełniający wymagania dawnej klasy pierwszej – niestety najczęściej obecny w naszych domach) emituje około 4-5 razy więcej pyłów niż właśnie kocioł klasy 5. Jeżeli z kolei chodzi o tlenek węgla, to nowoczesne i ekologiczne kotły emitują go aż 50 razy mniej.
 
Zalety kotłów klasy piątej
Najważniejszą zaletą, o której była już mowa wcześniej jest oczywiście to, że posiadając taki kocioł, w znaczny sposób przyczyniamy się do zmniejszenia problemu smogu oraz problemów wynikających z zanieczyszczonego powietrza w naszej okolicy, co oczywiście przekłada się bezpośrednio na nasze zdrowie i komfort życia.
 
Drugą sprawą są oszczędności, firmy zajmujące się produkcją kotłów oferują już urządzenia, których sprawność przekracza nawet 94%. Co to oznacza w praktyce? Dla użytkownika oznacza to przede wszystkim to, że uzyskuje większą ilość ciepła ze spalanego paliwa. Dzięki takiej sprawności urządzenia koszty ogrzewania mogą ulec znacznemu obniżeniu.
 
Cena – największa wada nowoczesnych kotłów?
Z racji na zastosowanie innowacyjnych rozwiązań nietrudno się domyślić, że takie kotły są droższe od kotłów niższych klas (ceny kotła zaczynają się od około 7 tysięcy złotych). Pozytywną informacją jest jednak to, że na kotły co, które spełniają wymagania piątej klasy emisji, można otrzymać wysokie dofinansowanie (nawet 80% kosztów inwestycji!). O szczegóły należy pytać w swoim Urzędzie Miasta lub Gminy, ponieważ warunki dofinansowania różnią się w zależności od regionu.
 
Wymiana starego i nieekologicznego kotła, zatruwającego środowisko wokół nas może więc okazać się wcale nie takim nieosiągalnym rozwiązaniem. W przypadku uzyskania korzystnego dofinansowania taka decyzja może się wręcz bardzo opłacać (uwzględniając niższe koszty eksploatacji). Dlatego warto już dziś rozważyć zakup kotła piątej klasy, aby zacząć przyczyniać się do poprawy powietrza wokół nas!
 
Szukasz opału do swojego kotła sprawdź ofertę składu węgla, drewna i ekogroszku na stronie ADAM-1.
autor: InfoBud.pl
źródło: ADAM-1.pl
Oceń:
Podziel się:
West Village Rzeszów
Zobacz także
Jak wybrać specjalistę od pomp ciepła ?

Jak wybrać specjalistę od pomp ciepła ?

Domy duże, małe z możliwością przyłączenia do sieci miejskiej oraz budynki modernizowane – każde z nich mogą współpracować z ekologiczną pompą ciepła. Wiąże się z to licznymi korzyściami w postaci komfortu cieplnego uzyskanego w zgodzie ze środowiskiem oraz niskimi rachunkami za ogrzewanie. Jednak montaż nowoczesnego systemu wymaga wiedzy i pomocy specjalisty. Jak powinna przebiegać taka współpraca?

Odbiór domu – niezbędne formalności i dokumenty

Odbiór domu – niezbędne formalności i dokumenty

Budowa skończona. Już za chwilę będzie można wprowadzić się do wymarzonego domu. Ale zanim to nastąpi ...

Instrukcja obsługi domu, czyli jakie obowiązki ma właściciel domu jednorodzinnego

Instrukcja obsługi domu, czyli jakie obowiązki ma właściciel domu jednorodzinnego

Wraz z wybudowaniem domu i zamieszkaniem w nim kończy się aktywność właściciela jako inwestora, a zaczyna jako gospodarza. Przychodzi bowiem czas na kolejny etap – dbanie o stan domu oraz pilnowanie, by wszystkie jego elementy funkcjonowały bez zarzutu oraz nie dochodziło do usterek i uszkodzeń.

Remont domu tańszy o kilka tysięcy!

Remont domu tańszy o kilka tysięcy!

Jesień i zima 2013 to ostatnia szansa, aby wykorzystać korzystne dla inwestorów prawo ws zwrotu VAT za zakupione materiały budowlane. Do odzyskania jest nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych !

Reklama
Tralbet - dekoracyjne płyty betonowe
Reklama
Tralbet - dekoracyjne płyty betonowe
Galerie & filmy
Montaż dekoracyjnych płyt betonowych - Tralbet.pl
Montaż dekoracyjnych płyt betonowych - Tralbet.pl

Prezentacja montażu dekoracyjnych płyt betonowych na ścianie w kilku prostych krokach.

Montaż systemu kominowego CJ Blok
Montaż systemu kominowego CJ Blok

Film instruktażowy dotyczący montażu systemu kominowego ceramicznego suchy standard SKC-C (s) CJ Blok

Poradnik-montaż podłogi deska barlinecka
Poradnik-montaż podłogi deska barlinecka

Film instruktażowy pokazujący montaż deski trójwarstwowej na swojej podłodze. System bezklejowy tzw. pływający na zamki typu click. Lub przyklejane do podłoża za pomocą kleju. Dodatkowo pokazane jest jak montować listwy dylatacyjne, listwy przypodłogowe, jak pielęgnować podłogę i jak o nią dbać. Również jak zamontować na ogrzewaniu podłogowym. Zapraszamy do zapoznania się jak montować deskę barlinecką by nasza podłoga była idealna.

Instalacja ogrzewania podłogowego
Instalacja ogrzewania podłogowego

Instalacja ogrzewania podłogowego wyposażona w termostatyczną grupę mieszającą GM40 oraz rozdzielacz RZP wyposażony w: przepływomierze, by-pass bezpieczeństwa oraz głowice termoelektryczne połączone z regulatorem temperatury firmy FERRO.

Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I
Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I

Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I

Znajdź firmę
branża
województwo
miasto
nazwa firmy