West Village Rzeszów
West Village Rzeszów
Producenci
Atlas
Klinkier ozdoba elewacji.

Klinkier ozdoba elewacji.

Ocieplony styropianem dom wykańczamy zwykle tynkiem cienkowarstwowym. Coraz częściej jednak, przynajmniej na fragmencie elewacji, kładzie się płytki klinkierowe. To rozwiązanie ma zapewnić jej ciekawy i efektowny wygląd.

 

fot.portal-prasowy.pl
Wykończenie elewacji płytkami klinkierowymi jest rozwiązaniem niebanalnym, ale wymaga ono szczególnej staranności ze strony wykonawcy, ponieważ jest obarczone ryzykiem odspajania się płytek. Powodem jest z reguły dużo większy (w porównaniu z tynkiem) ciężar płytek klinkierowych oraz intensywne ich nagrzewanie się, zwłaszcza tych w ciemnym kolorze. Aby przy przyklejaniu klinkieru na elewacjach ocieplonych styropianem uniknąć kardynalnych błędów, warto – obok zatrudnienia doświadczonej ekipy – zastosować gotowy system. Odpowiednia technologia będzie gwarantem powodzenia.
 
Z gotowym systemem
Gotowe rozwiązanie systemowe zawiera specjalnie profilowane płyty styropianowe (z prowadnicami do płytek i żłobionymi miejscami na kołki), zaprawę klejącą do styropianu i płytek klinkierowych, zaprawę do fugowania oraz kołki. Do tego, oczywiście, płytki i kształtki klinkierowe.

Zaprawę klejącą należy nanieść na wewnętrzną stronę płyty styropianowej metodą pasmowo-punktową. Polega ona na ułożeniu pasma kleju (o szerokości co najmniej 3 cm) na obwodzie przy krawędziach płyty i równomiernym rozłożeniu na całej jej powierzchni placków o średnicy 8÷12 cm. Należy nałożyć taką ilość masy, aby pokrywała co najmniej 40% powierzchni płyty, zapewniając odpowiednie połączenie płyty ze ścianą. Po nałożeniu zaprawy klejącej płytę należy przyłożyć do podłoża i docisnąć tak, by grubość zaprawy pod płytą nie przekraczała 10 mm. Jeżeli podłoże jest równe i gładkie, dopuszcza się równomierne rozprowadzanie zaprawy pacą ząbkowaną po całej powierzchni płyty, tak by po przyklejeniu tworzyła warstwę o grubości 4÷10 mm.
Do układania płytek można przystąpić po związaniu zaprawy klejącej, użytej do przyklejenia płyt styropianowych, i po mechanicznym zamocowaniu płyt za pomocą kołków rozporowych. Na powierzchnię zamocowanej płyty trzeba nałożyć zaprawę do płytek i rozprowadzić ją za pomocą pacy zębatej. Nanosi się ją również na klinkierową kształtkę w takiej ilości, aby po dociśnięciu jej do płyty, nie pozostały pod nią wolne przestrzenie. Kształtkę należy umieścić pomiędzy prowadnicami płyty. W trakcie wykonywania prac ze spoin trzeba na bieżąco usuwać nadmiar zaprawy klejącej.
 
Bez systemu też można
Prace wykonuje się podobnie, jak w przypadku klasycznego ocieplenia budynku metodą bezspoinową BSO, z zastosowaniem tynku do wykończenia elewacji. Płyty styropianowe mocuje się tradycyjnie do ściany za pomocą zaprawy klejącej, na przykład Atlas Stopter lub Atlas Hoter. Na ich powierzchni wykonuje się warstwę zbrojącą o grubości 5-7 mm. Zatopiona w niej siatka musi mieć gramaturę minimum 160 g/m2. Ze względu na dużo większe obciążenie niż przy zastosowaniu tynku cienkowarstwowego, całość kołkuje się nie tylko przez styropian, ale również przez siatkę.
fot.portal-prasowy.pl
Płytki przykleić należy tak jak w rozwiązaniu systemowym, stosując zaprawę klejącą o podwyższonej elastyczności, na przykład Atlas Plus. Trzeba zadbać, by pod płytkami nie pozostały wolne przestrzenie, czyli pokryć klejem zarówno podłoże, jak i płytki.
 
Ostatnim etapem jest fugowanie okładziny .Można do niego przystąpić dopiero po 48 godzinach od przyklejenia płytek. Udział fugi w powierzchni okładziny klinkierowej nie powinien być mniejszy niż 6%, a szerokość spoin powinna wynosić około 8 mm.
 
EKSPERT RADZI
Nieprzypadkowy dobór płytek
 
Piotr Idzikowski 
GRUPA ATLAS
 
Wybór płytek klinkierowych, dostępnych obecnie na rynku, jest ogromny, zarówno pod względem kształtów, jak i kolorów. Oprócz tradycyjnych płytek, oferowane są specjalnie profilowane kształtki do wykańczania naroży i miejsc wokół okien i drzwi. Dobór płytek do przyklejania na ocieplonych elewacjach nie może jednak być przypadkowy. Muszą one być odporne na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych: słońca, mrozu i wody. Ponadto, powinny charakteryzować się małą nasiąkliwością (maksymalnie 6%), wymiar dłuższego boku nie powinien przekroczyć 0,3 m, grubość 15 mm, a powierzchnia płytki 0,09 m2.
autor: Piotr Idzikowski,Atlas
źródło: media,portal-prasowy.pl,Atlas
Oceń:
Podziel się:
West Village Rzeszów
Zobacz także
Instrukcja obsługi domu, czyli jakie obowiązki ma właściciel domu jednorodzinnego

Instrukcja obsługi domu, czyli jakie obowiązki ma właściciel domu jednorodzinnego

Wraz z wybudowaniem domu i zamieszkaniem w nim kończy się aktywność właściciela jako inwestora, a zaczyna jako gospodarza. Przychodzi bowiem czas na kolejny etap – dbanie o stan domu oraz pilnowanie, by wszystkie jego elementy funkcjonowały bez zarzutu oraz nie dochodziło do usterek i uszkodzeń.

Zapobieganie pożarom budynków

Zapobieganie pożarom budynków

Izolacje będą odgrywały coraz ważniejszą rolę ze względu na rosnące wymagania efektywności energetycznej budynków i instalacji. Grube warstwy izolacyjne mogą znacznie zwiększyć obciążenie ogniowe budynku, stąd też wybór odpowiedniego materiału izolacyjnego ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo pożarowe w całym budynku.

Remont domu tańszy o kilka tysięcy!

Remont domu tańszy o kilka tysięcy!

Jesień i zima 2013 to ostatnia szansa, aby wykorzystać korzystne dla inwestorów prawo ws zwrotu VAT za zakupione materiały budowlane. Do odzyskania jest nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych !

Elewacja na lata

Elewacja na lata

Fasada budynku pełni rolę wizytówki. Często zdarza się jednak tak, że na jej powierzchni pojawiają się zacieki, plamy lub uległa ona poważnym uszkodzeniom. Jak zatem dbać o elewację?

Spoinowanie w łazienkach i kuchniach - systemy SOPRO

Spoinowanie w łazienkach i kuchniach - systemy SOPRO

Rodzaje i sposoby kładzenia fug w łazienkach i kuchniach na ścianach i podłogach.

Reklama
Tralbet - dekoracyjne płyty betonowe
Reklama
Tralbet - dekoracyjne płyty betonowe
Galerie & filmy
Montaż dekoracyjnych płyt betonowych - Tralbet.pl
Montaż dekoracyjnych płyt betonowych - Tralbet.pl

Prezentacja montażu dekoracyjnych płyt betonowych na ścianie w kilku prostych krokach.

Montaż systemu kominowego CJ Blok
Montaż systemu kominowego CJ Blok

Film instruktażowy dotyczący montażu systemu kominowego ceramicznego suchy standard SKC-C (s) CJ Blok

Poradnik-montaż podłogi deska barlinecka
Poradnik-montaż podłogi deska barlinecka

Film instruktażowy pokazujący montaż deski trójwarstwowej na swojej podłodze. System bezklejowy tzw. pływający na zamki typu click. Lub przyklejane do podłoża za pomocą kleju. Dodatkowo pokazane jest jak montować listwy dylatacyjne, listwy przypodłogowe, jak pielęgnować podłogę i jak o nią dbać. Również jak zamontować na ogrzewaniu podłogowym. Zapraszamy do zapoznania się jak montować deskę barlinecką by nasza podłoga była idealna.

Instalacja ogrzewania podłogowego
Instalacja ogrzewania podłogowego

Instalacja ogrzewania podłogowego wyposażona w termostatyczną grupę mieszającą GM40 oraz rozdzielacz RZP wyposażony w: przepływomierze, by-pass bezpieczeństwa oraz głowice termoelektryczne połączone z regulatorem temperatury firmy FERRO.

Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I
Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I

Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I

Znajdź firmę
branża
województwo
miasto
nazwa firmy