West Village Rzeszów
West Village Rzeszów
Producenci
Velux
Stolmar Kruszyn Krajeński
Sokółka
Oknoplus
Fakro
rehau
roben
Wienerberger
Oknoplast
ruukki
Stolbud włoszczowa
Klober
Roto
drutex
Soudal
Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytania lub wątpliwości, skorzystaj z możliwości zadania pytania bezpośrednio ekspertowi firmy. Gwarantujemy odpowiedź na Twoje pytanie w ciągu klilku dni.

Lukarna - doświetli i ozdobi

Lukarna - doświetli i ozdobi

Lukarna triumfalnie powraca na dachy naszych domów. Pełni nie tylko funkcję praktyczną -doświetla poddasza - ale jest także wyszukanym elementem architektonicznym.

 

Ma dodawać budynkowi uroku i atrakcyjności. Warto wiedzieć, że lukarnę można wbudować w już istniejący dach.
 
fot. portal-prasowy.pl
Lukarna to rodzaj drewnianej nadbudówki na dachu, w której umieszczone jest okno. Składa się ze ścianki frontowej z otworem okiennym, osłonowych ścianek bocznych oraz zadaszenia. Ściankę frontową, która stanowi równocześnie oparcie dla zadaszenia, wykonuje się z drewna lub – w lukarnach szerszych – jako żelbetową. Lekką konstrukcję lukarny buduje się między krokwiami. Ścianki lukarny to kilka desek (o grubości ok. 40 mm i szerokości 10–15 cm), przybitych do krokwi w rozstawie co 60 cm. Na nich opiera się daszek (najczęściej jednospadowy). Szkielet lukarny można usztywnić, obijając go na zewnątrz, na przykład wodoodporną sklejką. Takie okna, mimo że wypełniają całą powierzchnię czołową lukarny, są z reguły zbyt małe, dlatego zwykle buduje się kilka lukarn obok siebie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
fot. portal-prasowy.pl
Jeżeli chcemy zbudować większą lukarnę na już istniejącym dachu, wówczas musimy się zdecydować na zmiany w jego konstrukcji. Trzeba bowiem przeciąć jedną lub dwie krokwie. Krokwie krawędziowe należy wzmocnić chociażby przez ich podwojenie. Konstrukcja jest podobna, jak w przypadku lukarny pomiędzy dwiema krokwiami, jednak ze względu na jej szerokość (zwykle ok. 180 cm) daszek zwykle jest dwuspadowy. Lukarnę, tak jak cały dach, musimy ocieplić wełną. Niezbędne są również folie paro- i wiatroizolacyjne.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
fot. portal-prasowy.pl
Dobrze zaprojektowane i ciekawie wykończone lukarny są bardzo efektownym detalem architektonicznym. Pasują zarówno do budynków o tradycyjnej architekturze, jak i tych nowoczesnych. Urozmaicają kształt dachu, tworząc w nim załamania i nisze. Najczęściej spotykamy lukarny prostokątne, ale mogą też mieć bardziej wyrafinowane kształty. Wyjątkowo urokliwe są tzw. wole oczka, lub lukarny owalne, czy trójkątne. O rozmieszczeniu lukarny i jej kształcie decyduje w dużej mierze symetria dachu i kąt jego nachylenia. Lukarny najlepiej wyglądają na dachach stromych o nachyleniu powyżej 45°, posadowionych na wysokich (powyżej 1 m) ściankach kolankowych. Skosy dachowe nie ograniczają wówczas nadmiernie dopływu światła dziennego, a wnęka lukarny nie jest zbyt głęboka.
Zadaszenie lukarny może mieć formę jedno-, dwu- lub czterospadowego daszku bądź łuku. Pokrywa się je tym samym materiałem, co dach budynku. Na zadaszenie lukarny łukowej potrzebna jest dachówka o specjalnym kształcie, dająca się układać na łukach, na przykład karpiówka.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
fot. portal-prasowy.pl
Na większych daszkach warto zamontować rynny, które ochronią przed pryskającą wodą i odprowadzą jej nadmiar na główną połać dachu. Najlepiej, gdy zadaszenie tworzy jak najdalej wysunięty okap, wtedy spływająca woda nie będzie zalewała szyb. Należy pamiętać także o uszczelnieniu połączenia ścianek bocznych lukarny z połacią dachową, aby zabezpieczać przed przenikaniem w głąb dachu wody opadowej i tej z topniejącego śniegu, który w tym miejscu gromadzi się zwykle w większej ilości. W tym celu montuje się tam szerokie blachy koszowe i zakłada dodatkowe uszczelki zapobiegające przenikaniu wody pod pokrycie. 
 
Wole oko to specyficzny i dosyć trudny do wykonania typ lukarny. Jednakże ma wśród inwestorów wielu zwolenników ze względu na swój niezaprzeczalny urok. Wykonanie wolego oka wymaga odpowiedniego materiału uwzględniającego oryginalny kształt lukarny. Najczęściej wybierana jest dachówka karpiówka. Jednak stosuje się również gonty drewniane, bitumiczne lub ceramiczne, łupek, dachówkę zakładkową, a nawet blachodachówkę.

 

autor: nowy
źródło: portal-prasowy.pl
Oceń:
Podziel się:
ComplexHouse
Zobacz także
Rodzaje blachodachówki

Rodzaje blachodachówki

Blachodachówka jest popularna i bardzo łatwa w montażu. Dodatkowo mniej obciąża konstrukcję szkieletu dachu. W handlu występuje w wielu odmianach. Jedną z nich jest blachodachówka modułowa. Na nowym lub remontowany domu. Nieważne, wszędzie wygląda dobrze.

Odbiór domu – niezbędne formalności i dokumenty

Odbiór domu – niezbędne formalności i dokumenty

Budowa skończona. Już za chwilę będzie można wprowadzić się do wymarzonego domu. Ale zanim to nastąpi ...

Instrukcja obsługi domu, czyli jakie obowiązki ma właściciel domu jednorodzinnego

Instrukcja obsługi domu, czyli jakie obowiązki ma właściciel domu jednorodzinnego

Wraz z wybudowaniem domu i zamieszkaniem w nim kończy się aktywność właściciela jako inwestora, a zaczyna jako gospodarza. Przychodzi bowiem czas na kolejny etap – dbanie o stan domu oraz pilnowanie, by wszystkie jego elementy funkcjonowały bez zarzutu oraz nie dochodziło do usterek i uszkodzeń.

Remont domu tańszy o kilka tysięcy!

Remont domu tańszy o kilka tysięcy!

Jesień i zima 2013 to ostatnia szansa, aby wykorzystać korzystne dla inwestorów prawo ws zwrotu VAT za zakupione materiały budowlane. Do odzyskania jest nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych !

Dach na każdą pogodę - WIENERBERGER

Dach na każdą pogodę - WIENERBERGER

Okres jesienno-zimowy to czas nasilania się niekorzystnych warunków atmosferycznych, którym sprostać musi dach, aby nie narażać domowników na kosztowne naprawy. Deszcze, mrozy, śnieżyce i silne wiatry - tylko zaawansowane technologicznie, innowacyjne rozwiązania mogą kompleksowo przygotować pokrycie na wieloletnie zmagania z polskim, coraz bardziej kapryśnym klimatem.

Reklama
Tralbet - dekoracyjne płyty betonowe
Reklama
Tralbet - dekoracyjne płyty betonowe
Galerie & filmy
Montaż dekoracyjnych płyt betonowych - Tralbet.pl
Montaż dekoracyjnych płyt betonowych - Tralbet.pl

Prezentacja montażu dekoracyjnych płyt betonowych na ścianie w kilku prostych krokach.

Montaż systemu kominowego CJ Blok
Montaż systemu kominowego CJ Blok

Film instruktażowy dotyczący montażu systemu kominowego ceramicznego suchy standard SKC-C (s) CJ Blok

Poradnik-montaż podłogi deska barlinecka
Poradnik-montaż podłogi deska barlinecka

Film instruktażowy pokazujący montaż deski trójwarstwowej na swojej podłodze. System bezklejowy tzw. pływający na zamki typu click. Lub przyklejane do podłoża za pomocą kleju. Dodatkowo pokazane jest jak montować listwy dylatacyjne, listwy przypodłogowe, jak pielęgnować podłogę i jak o nią dbać. Również jak zamontować na ogrzewaniu podłogowym. Zapraszamy do zapoznania się jak montować deskę barlinecką by nasza podłoga była idealna.

Instalacja ogrzewania podłogowego
Instalacja ogrzewania podłogowego

Instalacja ogrzewania podłogowego wyposażona w termostatyczną grupę mieszającą GM40 oraz rozdzielacz RZP wyposażony w: przepływomierze, by-pass bezpieczeństwa oraz głowice termoelektryczne połączone z regulatorem temperatury firmy FERRO.

Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I
Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I

Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I

Znajdź firmę
branża
województwo
miasto
nazwa firmy