West Village Rzeszów

Zmiany warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

Zmiany warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

Szybkość zachodzących zmian nie miała nigdy wcześniej miejsca w przyszłości. Ytong i Silka przekształcają się bezustannie, dostosowując do potrzeb zmieniającego rynku. Branża budowlana bowiem przekształca się bezustannie w trosce o użytkowników budynków. Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej opublikowało zmiany do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Dyrektywa 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków stawia za cel wobec państw członkowskich Unii Europejskiej obniżenie ilości energii niezbędnej do pokrycia zapotrzebowania na ciepło budynków. Jedną z najistotniejszych zmian w warunkach technicznych jest ustalenie stałych wartości bazowych wskaźnika EPH+W, wyrażającego roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną przeznaczoną do ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody w budynku (tab. 1). W zależności od wyposażenia dodatkowego, wartość bazowa może być powiększona o ilość energii na chłodzenie i oświetlenie obiektu. Zapis taki uniezależnia wartość graniczną wskaźnika EP od geometrii budynku.
Przedstawione przez Ministerstwo zmiany wynikają z postanowień dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Energooszczędność jest jednym z priorytetowych celów, jakie stawia Xella Polska, producent Ytong i Silka wobec swoich materiałów budowlanych. Dostosowujemy je do zmieniających się oczekiwań rynku oraz wprowadzamy nowe, innowacyjne rozwiązania w białej technologii budowlanej.

 

Tab.1

Dostosowanie warunków technicznych do dyrektywy 2010/31/UE pociąga za sobą również zaostrzenie wymagań wobec izolacyjności termicznej przegród. W związku z tym obowiązywać będzie nowa wartość graniczna współczynnika przenikania ciepła przez ściany zewnętrzne U ≤ 0,25 W/(m2K). Zmianie ulegną również wymagania wobec dachów, stropów międzykondygnacyjnych, czy ścian wewnętrznych (tab. 2).

Ważną informacją jest, że nowoprojektowane budynki będą musiały spełniać jednocześnie wymagania co do maksymalnego zapotrzebowania na energię pierwotną (wskaźnik EP) oraz co do minimalnej izolacyjności termicznej przegród (współczynnik U). Wedle wciąż obowiązujących przepisów, nowe budynki musiały spełniać tylko jedno z powyższych wymagań.

Postanowienia nowej wersji warunków technicznych wejdą w życie od 1 stycznia 2014 roku. Rozporządzenie przewiduje jednak, że wymagania dotyczące wskaźników EP oraz współczynników U będą się konsekwentnie zwiększać wraz z początkiem lat 2017 oraz 2021. Zabieg ten ma na celu przygotowanie rynku budowlanego na spełnienie wymogu zapisanego w artykule 9 dyrektywy 2010/31/UE. Docelowo, od 1 stycznia 2021 roku wszystkie nowoprojektowane budynki powinny być budynkami o niemal zerowym zużyciu energii. Współczynnik przenikania ciepła U przez ściany zewnętrzne ma wynosić wówczas nie więcej niż 0,20 W/(m2K).

Tab.2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nowe wymagania z pewnością przyczynią się do zwiększonego nacisku na wybór materiałów budowlanych oraz systemów ogrzewania i wentylacji przyczyniających się do zwiększenia efektywności energetycznej budynku. Szeroką i ciekawą ofertę takich materiałów budowlanych prezentuje w tym segmencie producent materiałów budowlanych Ytong i Silka.

Xella Polska posiada w swojej ofercie wiele rozwiązań ograniczających zapotrzebowanie na energię w budynku. Do podstawowych należą bloczki Ytong Energo oraz Ytong Energo+, które pozwalają na wznoszenie ścian jednowarstwowych spełniających wymóg U ≤ 0,25 W/(m2K). Brak konieczności wykonania warstwy izolacji znacznie przyśpiesza proces powstawania ścian oraz obniża ich koszty. Co więcej, bloczki Ytong już teraz umożliwiają uzyskanie wartości U = 0,19 W/(m2K), która spełniają wymogi planowane dopiero od 2021 r.

 
autor: Xella Polska
źródło: Xella Polska
Oceń:
Podziel się:
Krok po kroku
Montaż kabiny prysznicowej

Montaż kabiny prysznicowej

Wskazówki montażu kabin prysznicowych.

Montaż żaluzji i rolet

Montaż żaluzji i rolet

Żaluzje i rolety to idealny sposób na ograniczenie dostępu światła do wnętrz.

Montaż karniszy

Montaż karniszy

Kiedy mamy już za sobą wybór karniszy, przed nami pojawia się nowe zadanie – montaż.

Montaż płyt gipsowo-kartonowych

Montaż płyt gipsowo-kartonowych

Montaż ścian z płyt kartonowo-gipsowych jest łatwy. Zobacz sam ...

Ochrona i malowanie drewna

Ochrona i malowanie drewna

Nie należy malować drewna zniszczonego lub zabrudzonego.

Artykuły
Mieszkanie w komfortowym klimacie

Mieszkanie w komfortowym klimacie

Zima to okres, w którym najtrudniej zapewnić komfort przebywania w pomieszczeniach, ze względu na potrzebę ich ogrzewania.

Szampańska zabawa, którą przygotujesz w domu

Szampańska zabawa, którą przygotujesz w domu

Strzelające korki szampanów, postaci ukryte za zdobionymi maskami, zewsząd dobiegający blask złotych dodatków, opadające konfetti i otulające nas kolorowe piórka - każdy choć raz marzył, aby znaleźć się w Rio de Janeiro podczas karnawałowej nocy lub na wielkim balu w iście hollywoodzkim stylu. Nie musimy wyjeżdżać do odległych miejsc, aby zasmakować szampańskiej zabawy – możemy urządzić ją w domu. Od zrealizowania naszych marzeń mogą powstrzymać nas tylko chęci, wszelkie najpotrzebniejsze dodatki przygotowało dla nas Bonami.pl. Ekspert klubu zakupowego – Dorota Jaguś – podpowie jak najlepiej stworzyć upragnione przyjęcie.

Jakie wybrać ściany do domu

Jakie wybrać ściany do domu

Głównym zadaniem ścian zewnętrznych jest ochrona domu i jego wnętrza przed wychłodzeniem i przegrzewaniem. Dlatego ich wybór jest ważną decyzją przed postawieniem wymarzonego domu. Powinny być przede wszystkim wytrzymałe, ciepłe, ciche, ale też zdrowe.

Jak samodzielnie zamontować natrysk?

Jak samodzielnie zamontować natrysk?

Przy montażu natrysku nie musimy korzystać z usług fachowca. Należy jednak pamiętać, że w zależności od rodzaju - punktowy, przesuwny czy deszczownia - różnią się one sposobem instalacji. Przed przystąpieniem do pracy warto więc zapoznać się z instrukcją montażu danego produktu.

Baterie nablatowe Grupa Armatura-stylowe rozwiązania.

Baterie nablatowe Grupa Armatura-stylowe rozwiązania.

W aranżacji łazienki stawiamy na nowe rozwiązania, które podnoszą komfort użytkowania oraz dodają wnętrzu elegancji. Stylowa ceramika i eleganckie dodatki tworzą niepowtarzalny klimat ekskluzywnego salonu kąpielowego.

Galerie & filmy
AL-KO konewka akumulator. Aquatrolley A300
AL-KO konewka akumulator. Aquatrolley A300

AL-KO konewka akumulator. Aquatrolley A300

Poradnik-montaż listwy przejściowej dylatacyjnej Myck
Poradnik-montaż listwy przejściowej dylatacyjnej Myck

Poradnik montażowy: Listwa progowa (przejściowa) wykonana z twardego PVC z okleiną drewnopodobną. Podwójny system montażu: oparty na kleju, który zachowuje swe plastyczne właściwości przez cały okres eksploatacji i kołku montażowym. Klej eliminuje efekt trzasku i chroni połączenia podłóg przed wilgocią i brudem.

Film instruktażowy - Jak zaimpegnować płot Impregnatem Vidaron
Film instruktażowy - Jak zaimpegnować płot Impregnatem Vidaron

Film instruktażowy - Jak zaimpegnować płot Impregnatem Vidaron

Brodziki akrylowe na nośnikach
Brodziki akrylowe na nośnikach

Film przedstawia instruktaż montażu brodzików akrylowych marki SCHEDPOL zintegrowanych z nośnikiem dla serii Competia, Grando, Grando Plus, Grawello. Ringo, Ringo Plus, Go Baby, Delia, Delos oraz Dante.

Oświetlenie LED punktowe w suficie podwieszanym.
Oświetlenie LED punktowe w suficie podwieszanym.

Oświetlenie LED punktowe w suficie podwieszanym. Żarówka POWER LED 3x1W.

Jak szybko uszczelnić kabinę prysznicową?
Jak szybko uszczelnić kabinę prysznicową?

Przedstawiamy Fix All Crystal idealny klej-uszczelniacz, który może być stosowany na wszystkie powierzchnie. Z jego pomocą bez problemu uszczelnisz kabinę prysznicową czy brodzik. Może być stosowany nawet na wilgotne powierzchnie.